مولن روژ: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۴: سطر ۴:
 
[[File:38516100.jpg|thumb|مولَن‌روژ]]
 
[[File:38516100.jpg|thumb|مولَن‌روژ]]
  
(به‌معنی آسیاب قرمز) میخانه و سالن رقصی در فرانسه. در ۱۸۸۹ ژوزف اولر<ref>Joseph Oller</ref>، که صاحب سالن اولیمپیا<ref>Olympia </ref> نیز بود، آن را در محلۀ مونمارتر<ref>Montmartre </ref>، پاریس، بنا نهاد. مولن‌روژ موضوع نقاشی بسیاری از نقاشان پُست‌امپرسیونیست<ref>Post-Impressionist </ref>، ازجمله تولوز لوترک<ref>Toulouse Lautrec </ref> بود. هنرمندان بسیاری از سراسر جهان، همچون فرانک سیناترا<ref>Frank Sinatra </ref> در این مکان برنامه اجرا کرده‌اند. همچنین پیِر لامور<ref>Pierre La Mure</ref>، نویسندۀ فرانسوی، در ۱۹۵۰ کتابی با عنوان ''مولن‌روژ'' نوشت که براساس آن فیلمی نیز تهیه شد. در ۲۰۰۱ نیز فیلمی با این عنوان ساخته شد.
+
(به‌معنی آسیاب قرمز) میخانه و سالن رقصی در فرانسه. در ۱۸۸۹ ژوزف اولر<ref>Joseph Oller</ref>، که صاحب سالن اولیمپیا<ref>Olympia </ref> نیز بود، آن را در محلۀ مونمارتر<ref>Montmartre </ref>، پاریس، بنا نهاد. مولن‌روژ موضوع نقاشی بسیاری از نقاشان پُست‌امپرسیونیست<ref>Post-Impressionist </ref>، ازجمله [[تولوز لوترک، هانری (۱۸۶۴ـ۱۹۰۱)|تولوز لوترک]]<ref>Toulouse Lautrec </ref> بود. هنرمندان بسیاری از سراسر جهان، همچون [[فرانک سیناترا]]<ref>Frank Sinatra </ref> در این مکان برنامه اجرا کرده‌اند. همچنین پیِر لامور<ref>Pierre La Mure</ref>، نویسندۀ فرانسوی، در ۱۹۵۰ کتابی با عنوان ''مولن‌روژ'' نوشت که براساس آن فیلمی نیز تهیه شد. در ۲۰۰۱ نیز فیلمی با این عنوان ساخته شد.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۱۰: سطر ۱۰:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]] [[Category:جغرافیای اروپا]] [[Category:جغرافیای انسانی فرانسه]] [[Category:رقص]] [[Category:سایر رقص ها]] [[Category:سینما]] [[Category:جهان - آثار و رویدادها]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]  
 +
[[Category:جغرافیای اروپا]]  
 +
[[Category:جغرافیای انسانی فرانسه]]  
 +
[[Category:رقص]]  
 +
[[Category:سایر رقص ها]]  
 +
[[Category:سینما]]  
 +
[[Category:جهان - آثار و رویدادها]]
 +
<references />

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۰ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۱۷

مولَن‌روژ (Moulin-Rouge)

مولَن‌روژ

(به‌معنی آسیاب قرمز) میخانه و سالن رقصی در فرانسه. در ۱۸۸۹ ژوزف اولر[۱]، که صاحب سالن اولیمپیا[۲] نیز بود، آن را در محلۀ مونمارتر[۳]، پاریس، بنا نهاد. مولن‌روژ موضوع نقاشی بسیاری از نقاشان پُست‌امپرسیونیست[۴]، ازجمله تولوز لوترک[۵] بود. هنرمندان بسیاری از سراسر جهان، همچون فرانک سیناترا[۶] در این مکان برنامه اجرا کرده‌اند. همچنین پیِر لامور[۷]، نویسندۀ فرانسوی، در ۱۹۵۰ کتابی با عنوان مولن‌روژ نوشت که براساس آن فیلمی نیز تهیه شد. در ۲۰۰۱ نیز فیلمی با این عنوان ساخته شد.

 


  1. Joseph Oller
  2. Olympia
  3. Montmartre
  4. Post-Impressionist
  5. Toulouse Lautrec
  6. Frank Sinatra
  7. Pierre La Mure