مونته، اکسل (۱۸۵۷ـ۱۹۴۹): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲: سطر ۲:
 
مونْته، اَکْسِل (۱۸۵۷ـ۱۹۴۹)(Munthe, Axel)
 
مونْته، اَکْسِل (۱۸۵۷ـ۱۹۴۹)(Munthe, Axel)
  
پزشک، روان‌پزشک، و داستان‌نویس سوئدی خالق رمان''سان‌ میکله''<ref>''San Michele''</ref> (۱۹۲۹). این قصه روایتی از تجربیات پزشکی او در پاریس و رم<ref>Rome  
+
پزشک، روان‌پزشک، و داستان‌نویس سوئدی خالق رمان ''سان‌ میکله''<ref>''San Michele''</ref> (۱۹۲۹) که برگرفته از تجربیات شخصی او در حرفه‌ی پزشکی است و اثری بسیار محبوب شناخته می‌شود. این قصه روایتی از تجربیات پزشکی او در پاریس و رم<ref>Rome  
 
+
</ref> و دورۀ استراحتش در ویلای سان میکله در کاپری<ref>Capri </ref> است. اصل آن به انگلیسی است و ترجمه‌های بسیارش با اقبال فراوان روبه‌رو شد. مونته در اوپسالا<ref>Uppsala </ref>، مونپلیه<ref>Montpellier </ref>، و پاریس تحصیل کرد. اولین مطب خود را در پاریس تاسیس کرد. برای کمک‌هایش به زلزله‌زدگان مسینا<ref>Messina </ref>، مدالِ طلا جایزه گرفت. از مدافعین صلح و همچنین حافظان حقوق حیوانات بود. در ۱۹۰۸ پزشک دربار سوئد شد. از دیگر آثار اوست: ''خاطرات و هوس‌بازی‌ها''<ref>''Memories and Vagaries''</ref> (۱۸۹۸)؛ ''نامه‌هایی از شهر سوگوار''<ref>''Letters from a Mourning City''</ref> (۱۸۸۷) که خاطرات او بودند، اما به توفیق اثر مشهورش دست نیافتند.
</ref> و دورۀ استراحتش در ویلای سان میکله در کاپری<ref>Capri </ref> است. اصل آن به انگلیسی است و ترجمه‌های بسیارش با اقبال فراوان روبه‌رو شد. مونته در اوپسالا<ref>Uppsala </ref>، مونپلیه<ref>Montpellier </ref>، و پاریس تحصیل کرد. برای کمک‌هایش به زلزله‌زدگان مسینا<ref>Messina </ref>، مدالِ طلا جایزه گرفت. در ۱۹۰۸ پزشک دربار سوئد شد. از دیگر آثار اوست: ''خاطرات و هوس‌بازی‌ها''<ref>''Memories and Vagaries''</ref> (۱۸۹۸)؛ ''نامه‌هایی از شهر سوگوار''<ref>''Letters from a Mourning City''</ref> (۱۸۸۷) که خاطرات او بودند، اما به توفیق اثر مشهورش دست نیافتند.
 
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۱۰: سطر ۹:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]] [[Category:پزشکی]] [[Category:اشخاص و آثار، تاریخ پزشکی]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]  
 +
[[Category:پزشکی]]  
 +
[[Category:اشخاص و آثار، تاریخ پزشکی]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۲۱ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۵۶

مونْته، اَکْسِل (۱۸۵۷ـ۱۹۴۹)(Munthe, Axel)

پزشک، روان‌پزشک، و داستان‌نویس سوئدی خالق رمان سان‌ میکله[۱] (۱۹۲۹) که برگرفته از تجربیات شخصی او در حرفه‌ی پزشکی است و اثری بسیار محبوب شناخته می‌شود. این قصه روایتی از تجربیات پزشکی او در پاریس و رم[۲] و دورۀ استراحتش در ویلای سان میکله در کاپری[۳] است. اصل آن به انگلیسی است و ترجمه‌های بسیارش با اقبال فراوان روبه‌رو شد. مونته در اوپسالا[۴]، مونپلیه[۵]، و پاریس تحصیل کرد. اولین مطب خود را در پاریس تاسیس کرد. برای کمک‌هایش به زلزله‌زدگان مسینا[۶]، مدالِ طلا جایزه گرفت. از مدافعین صلح و همچنین حافظان حقوق حیوانات بود. در ۱۹۰۸ پزشک دربار سوئد شد. از دیگر آثار اوست: خاطرات و هوس‌بازی‌ها[۷] (۱۸۹۸)؛ نامه‌هایی از شهر سوگوار[۸] (۱۸۸۷) که خاطرات او بودند، اما به توفیق اثر مشهورش دست نیافتند.

 


  1. San Michele
  2. Rome
  3. Capri
  4. Uppsala
  5. Montpellier
  6. Messina
  7. Memories and Vagaries
  8. Letters from a Mourning City