مونرو، هکتور هیو (۱۸۷۰ـ۱۹۱۶): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۴: سطر ۴:
 
[[File:38530600.jpg|thumb|مونْرو، هِکتور هيو]]
 
[[File:38530600.jpg|thumb|مونْرو، هِکتور هيو]]
  
داستان‌نویس بریتانیایی. بیشتر با نام مستعارش ساکی<ref>Saki</ref> (ساقی، برگرفته از رباعیات عمر خیام) شهرت داشت. داستان‌های کوتاه او، در قالب‌های متعارف، دارای چرخش‌های غیراخلاقی، کینه‌توزی نسبت به اشخاص کندذهن و متظاهر، رفتارهای تمسخرآمیز و بی‌رحمانه، و اتفاقات غیرطبیعی و مرموزند. نخستین مجموعۀ آن‌ها را در ۱۹۰۴ با نام ''رجینالد''<ref>''Reginald''</ref> منتشر کرد. در رمان ''بَسینگتون تحمل‌ناپذیر''<ref>''The Unbearable Bassington''</ref> (۱۹۱۲) تصویری تحقیرآمیز از جامعۀ انگلیسی دورۀ ادواردی<ref>Edwardian</ref> به‌دست داده است. در جنگ جهانی اول در نبردی جان باخت.
+
داستان‌نویس بریتانیایی. بیشتر با نام مستعارش ساکی<ref>Saki</ref> (ساقی، برگرفته از رباعیات [[خیام، عمر بن ابراهیم (نیشابور ۴۳۹ـ۵۲۶ق)|عمر خیام]]) شهرت داشت. داستان‌های کوتاه او، در قالب‌های متعارف، دارای چرخش‌های غیراخلاقی، کینه‌توزی نسبت به اشخاص کندذهن و متظاهر، رفتارهای تمسخرآمیز و بی‌رحمانه، و اتفاقات غیرطبیعی و مرموزند. نخستین مجموعۀ آن‌ها را در ۱۹۰۴ با نام ''رجینالد''<ref>''Reginald''</ref> منتشر کرد. در رمان ''بَسینگتون تحمل‌ناپذیر''<ref>''The Unbearable Bassington''</ref> (۱۹۱۲) تصویری تحقیرآمیز از جامعۀ انگلیسی دورۀ ادواردی<ref>Edwardian</ref> به‌دست داده است. در جنگ جهانی اول به اجبار شرکت کرد و در زمانی که در حین نبرد سنگر گرفته بود، با گلوله‌ی یک سرباز آلمانی جان باخت. هیچ آرامگاه یا سنگ قبری از وی به جا نمانده است.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۱۰: سطر ۱۰:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۲۱ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۳۱

مونْرو، هِکتور هیو (۱۸۷۰ـ۱۹۱۶)(Munro, Hector Hugh)

مونْرو، هِکتور هيو

داستان‌نویس بریتانیایی. بیشتر با نام مستعارش ساکی[۱] (ساقی، برگرفته از رباعیات عمر خیام) شهرت داشت. داستان‌های کوتاه او، در قالب‌های متعارف، دارای چرخش‌های غیراخلاقی، کینه‌توزی نسبت به اشخاص کندذهن و متظاهر، رفتارهای تمسخرآمیز و بی‌رحمانه، و اتفاقات غیرطبیعی و مرموزند. نخستین مجموعۀ آن‌ها را در ۱۹۰۴ با نام رجینالد[۲] منتشر کرد. در رمان بَسینگتون تحمل‌ناپذیر[۳] (۱۹۱۲) تصویری تحقیرآمیز از جامعۀ انگلیسی دورۀ ادواردی[۴] به‌دست داده است. در جنگ جهانی اول به اجبار شرکت کرد و در زمانی که در حین نبرد سنگر گرفته بود، با گلوله‌ی یک سرباز آلمانی جان باخت. هیچ آرامگاه یا سنگ قبری از وی به جا نمانده است.

 


  1. Saki
  2. Reginald
  3. The Unbearable Bassington
  4. Edwardian