موپاسان، گی دو (۱۸۵۰ـ۱۸۹۳): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
  
موپاسان، گی دو (۱۸۵۰ـ۱۸۹۳)(Maupassant, Guy de)<br/> [[File:38456100.jpg|thumb|موپاسان، گي دو]]
+
موپاسان، گی دو (۱۸۵۰ـ۱۸۹۳)(Maupassant, Guy de)<br /> [[File:38456100.jpg|thumb|موپاسان، گي دو]]
  
نویسندۀ فرانسوی. با داستان کوتاهِ «تپلی<ref>Boule de suif/Ball of Fat </ref>» (۱۸۸۰) به شهرت رسید و در مجموع حدود ۳۰۰ داستان کوتاه نوشت. داستان‌های کوتاه او به‌سبب سبک نو در پرداخت داستان و تحلیل روان‌شناسانه کم‌نظیــر اســـت. ازجمله رمان‌های اوست:''زندگی یک زن''<ref>Une Vie/A Woman’s Life </ref> (۱۸۸۳) و ''بل ـ آمی''<ref>''Bel-Ami''</ref> (۱۸۸۵). گوستا فلوبر<ref>Gustave Flaubert</ref>، مشوق او در کار نویسندگی بود.
+
نویسندۀ فرانسوی. از مهم‌ترین نویسندگان فرانسه در قرن نوزدهم، خصوصا در زمینه‌ی داستان کوتاه به شمار می‌رود. داستان‌هایش عموماً پرافت و خیز و بدبینانه‌اند و برخی منتقدان آن‌ها را از نمونه‌های اولیه‌ی ادبیات ناتورالیستی تلقی می‌کنند. در خانواده‌ای مرفه و اصیل متولد شد. مادرش که زنی مستقل و روشنفکر بود، در دوران کودکی موپاسان از همسرش جدا شد. با وجود عدم حضور مادر، او به چهره‌ی اصلی و محوری موپاسان در ندگی تبدیل شود. با داستان کوتاهِ «تپلی<ref>Boule de suif/Ball of Fat </ref>» (۱۸۸۰) به شهرت رسید و در مجموع حدود ۳۰۰ داستان کوتاه و شش رمان نوشت. داستان‌های کوتاه او به‌سبب سبک نو در پرداخت داستان و تحلیل روان‌شناسانه کم‌نظیــر اســـت. ازجمله رمان‌های اوست: ''زندگی یک زن''<ref>Une Vie/A Woman’s Life </ref> (۱۸۸۳) و ''بل ـ آمی''<ref>''Bel-Ami''</ref> (۱۸۸۵). [[فلوبر، گوستاو (۱۸۲۱ـ۱۸۸۰)|گوستاو فلوبر]]<ref>Gustave Flaubert</ref>، مشوق او در کار نویسندگی بود. بسیاری از داستان‌های وی به فارسی ترجمه شده‌اند از جمله اولین برف و داستان‌های دیگر با ترجمه‌ی [[سحابی، مهدی (قزوین ۱۳۲۲ـ ۱۳۸۸ش)|مهدی سحابی]].
 
 
&nbsp;
 
  
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۲۱ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۳۹

موپاسان، گی دو (۱۸۵۰ـ۱۸۹۳)(Maupassant, Guy de)

موپاسان، گي دو

نویسندۀ فرانسوی. از مهم‌ترین نویسندگان فرانسه در قرن نوزدهم، خصوصا در زمینه‌ی داستان کوتاه به شمار می‌رود. داستان‌هایش عموماً پرافت و خیز و بدبینانه‌اند و برخی منتقدان آن‌ها را از نمونه‌های اولیه‌ی ادبیات ناتورالیستی تلقی می‌کنند. در خانواده‌ای مرفه و اصیل متولد شد. مادرش که زنی مستقل و روشنفکر بود، در دوران کودکی موپاسان از همسرش جدا شد. با وجود عدم حضور مادر، او به چهره‌ی اصلی و محوری موپاسان در ندگی تبدیل شود. با داستان کوتاهِ «تپلی[۱]» (۱۸۸۰) به شهرت رسید و در مجموع حدود ۳۰۰ داستان کوتاه و شش رمان نوشت. داستان‌های کوتاه او به‌سبب سبک نو در پرداخت داستان و تحلیل روان‌شناسانه کم‌نظیــر اســـت. ازجمله رمان‌های اوست: زندگی یک زن[۲] (۱۸۸۳) و بل ـ آمی[۳] (۱۸۸۵). گوستاو فلوبر[۴]، مشوق او در کار نویسندگی بود. بسیاری از داستان‌های وی به فارسی ترجمه شده‌اند از جمله اولین برف و داستان‌های دیگر با ترجمه‌ی مهدی سحابی.


  1. Boule de suif/Ball of Fat
  2. Une Vie/A Woman’s Life
  3. Bel-Ami
  4. Gustave Flaubert