مکلین، الیستر (۱۹۲۲ـ۱۹۸۷): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۲: سطر ۲:
 
مَکلین، اَلیستِر (۱۹۲۲ـ۱۹۸۷)(Maclean, Alistair)
 
مَکلین، اَلیستِر (۱۹۲۲ـ۱۹۸۷)(Maclean, Alistair)
  
نویسندۀ اسکاتلندی رمان‌های پرماجرا. اولین رمان وی، ''کشتی سلطنتی اولیس<ref>''HMS Ulysses''</ref>''&nbsp;(۱۹۵۵)، از تجارب دوران جنگ الهام گرفته است. بعد از آن''توپ‌های ناوارون<ref>''The Guns of Navarone''</ref>''&nbsp;(۱۹۵۷) و چندین رمان پرفروش نوشت که از بسیاری از آن‌ها فیلم تهیه شده است. آثار وی در جزئیات بسیار دقیق و آکنده از تعلیق‌اند. از دیگر آثار اوست: ''ترس کلید ماجرا است<ref>''Fear is the Key''</ref>''&nbsp;(۱۹۶۱)،''ایستگاه یخی زبرا<ref>''Ice Station Zebra'' </ref>''&nbsp;(۱۹۶۳) و ''پرواز عقاب‌ها<ref>''Where Eagles Dare''</ref>''&nbsp;(۱۹۶۷). مَکلین در گلاسگو متولد شد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۶ در نیروی دریایی سلطنتی<ref>Royal Navy </ref>&nbsp;و به گفتۀ خود او، در مناطق مختلفی ازجمله شمالگان تا شرق دور خدمت کرد. بعد از جنگ جهانی دوم به دانشگاه گلاسگو رفت، مدتی آموزگار بود، و بعد از برنده‌شدن در یک مسابقۀ داستان‌های کوتاه، که در ۱۹۵۴ در ''گلاسگو هرالد<ref>''Glasgow Herald''</ref>''&nbsp;برگزار شد، به نویسندگی روی آورد.
+
نویسندۀ اسکاتلندی رمان‌های پرماجرا. اولین رمان وی، ''کشتی سلطنتی اولیس<ref>''HMS Ulysses''</ref>''&nbsp;(۱۹۵۵)، از تجارب دوران جنگ الهام گرفته است. بعد از آن ''توپ‌های ناوارون<ref>''The Guns of Navarone''</ref>''&nbsp;(۱۹۵۷) و چندین رمان پرفروش نوشت که از بسیاری از آن‌ها فیلم تهیه شده است. آثار وی در جزئیات بسیار دقیق و آکنده از تعلیق‌اند. از دیگر آثار اوست: ''ترس کلید ماجرا است<ref>''Fear is the Key''</ref>''&nbsp;(۱۹۶۱)،''ایستگاه یخی زبرا<ref>''Ice Station Zebra'' </ref>''&nbsp;(۱۹۶۳) و ''پرواز عقاب‌ها<ref>''Where Eagles Dare''</ref>''&nbsp;(۱۹۶۷). مَکلین در گلاسگو متولد شد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۶ در نیروی دریایی سلطنتی<ref>Royal Navy </ref>&nbsp;و به گفتۀ خود او، در مناطق مختلفی ازجمله شمالگان تا شرق دور خدمت کرد. بعد از جنگ جهانی دوم به دانشگاه گلاسگو رفت، مدتی آموزگار بود، و بعد از برنده‌شدن در یک مسابقۀ داستان‌های کوتاه، که در ۱۹۵۴ در ''گلاسگو هرالد<ref>''Glasgow Herald''</ref>''&nbsp;برگزار شد، به نویسندگی روی آورد. با این حال در 1963 از نویسندگی کناره گرفت و اعلام کرد تنها به خاطر پول می‌نوشته و لذتی از این کار نمی‌برده است. مکلین به هتلداری روی آورد و با خرید سه هتل، به مدت سه سال به این کار مشغول بود اما در نهایت شکست خورد و دوباره به نویسندگی بازگشت.
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۸: سطر ۸:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات غرب]] [[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
+
[[Category:ادبیات غرب]]  
 +
[[Category:رمان (اشخاص و آثار)]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۲۳ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۹

مَکلین، اَلیستِر (۱۹۲۲ـ۱۹۸۷)(Maclean, Alistair)

نویسندۀ اسکاتلندی رمان‌های پرماجرا. اولین رمان وی، کشتی سلطنتی اولیس[۱] (۱۹۵۵)، از تجارب دوران جنگ الهام گرفته است. بعد از آن توپ‌های ناوارون[۲] (۱۹۵۷) و چندین رمان پرفروش نوشت که از بسیاری از آن‌ها فیلم تهیه شده است. آثار وی در جزئیات بسیار دقیق و آکنده از تعلیق‌اند. از دیگر آثار اوست: ترس کلید ماجرا است[۳] (۱۹۶۱)،ایستگاه یخی زبرا[۴] (۱۹۶۳) و پرواز عقاب‌ها[۵] (۱۹۶۷). مَکلین در گلاسگو متولد شد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۶ در نیروی دریایی سلطنتی[۶] و به گفتۀ خود او، در مناطق مختلفی ازجمله شمالگان تا شرق دور خدمت کرد. بعد از جنگ جهانی دوم به دانشگاه گلاسگو رفت، مدتی آموزگار بود، و بعد از برنده‌شدن در یک مسابقۀ داستان‌های کوتاه، که در ۱۹۵۴ در گلاسگو هرالد[۷] برگزار شد، به نویسندگی روی آورد. با این حال در 1963 از نویسندگی کناره گرفت و اعلام کرد تنها به خاطر پول می‌نوشته و لذتی از این کار نمی‌برده است. مکلین به هتلداری روی آورد و با خرید سه هتل، به مدت سه سال به این کار مشغول بود اما در نهایت شکست خورد و دوباره به نویسندگی بازگشت.

 


  1. HMS Ulysses
  2. The Guns of Navarone
  3. Fear is the Key
  4. Ice Station Zebra
  5. Where Eagles Dare
  6. Royal Navy
  7. Glasgow Herald