نصر، یحیی منصور: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(یک نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۱: سطر ۱:
نصر، یحیی منصور (إب 1914- صنعاء 1984م)   Yahya Mansoor Nasr  
+
نصر، یحیی منصور (إب 1914- صنعاء 1984م)   Yahya Mansoor Nasr  
  
شاعر و دولتمرد [[یمن|یمنی]]. در هفت سالگی دوره‌ی مکتبخانه را به پایان برد و سپس نزد پدرش تلمذ کرد. پس از درگذشت پدرش تحت آموزش‌های ویژه‌ی استادانی چون سید هاشم مغربی و قاضی عبدالله جنید فقه آموخت و با جریان‌های فکری روزگار خویش آشنایی یافت. از 1941 وارد فعالیت‌های اجتماعی شد و مناصب اداری‌ای را در اوقاف و دارایی و وزارت کشور برعهده گرفت.  
+
شاعر و دولتمرد [[یمن|یمنی]]. در هفت سالگی دوره‌ی مکتبخانه را به پایان برد و سپس نزد پدرش تلمذ کرد. پس از درگذشت پدرش تحت آموزش‌های ویژه‌ی استادانی چون سید هاشم مغربی و قاضی عبدالله جنید فقه آموخت و با جریان‌های فکری روزگار خویش آشنایی یافت. از 1941 وارد فعالیت‌های اجتماعی شد و مناصب اداری‌ای را در اوقاف و دارایی و وزارت کشور برعهده گرفت. پس از شکل‌گیری اتحادیه‌ی عربی (یمن و جمهوری عربی متحده) در 1958م به سمت وزیر مشاور و سپس به سمت معاون ولیعهد (محمد البدر) در امور توسعه‌ی کشاورزی منصوب شد. پس از پیروزی انقلاب جمهوری سپتامبر 1962 به عنوان وزیر کشاورزی منصوب گردید. سپس به عنوان سفیر یمن به قاهره رفت و پس از بازگشت از این ماموریت عضو شورای ریاست جمهوری شد. بار دیگر به عنوان وزیر کشاورزی منصوب گردید و سپس به نمایندگی از شهر ذی السفال وارد پارلمان شد. پس از انحلال مجلس شورا (در دوره‌ی ریاست جمهوری ابراهیم حمدی) و تشکیل مجلس خلق (مجلس الشعب) در دوره‌ی ریاست جمهوری احمد الغمشی، به عضویت این مجلس درآمد.  
  
پس از شکل گیری اتحادیه عربی (یمن و جمهوری عربی متحده) در 1958م به سمت وزیر مشاور و سپس به سمت معاون ولیعهد محمد البدرر در امور توسعه کشاورزی منصوب شد.
+
نصر گذشته از فعالیت‌های سیاسی و دولتی، فعالیت ادبی نیز داشت و شعر هم می‌سرود.
 
 
پس از پیروزی انقلاب جمهوری سپتامبر 1962 به عنوان وزیرکشاورزی منصوب شد. سپس به عنوان سفیر یمن به قاهره رفت و پس از بازگشت از این ماموریت عضو شورای ریاست جمهوری شد. بار دیگر به عنوان وزیرکشاورزی منصوب شد و سپس به نمایندگی از شهر ذی السفال وارد پارلمان شد. پس از انحلال مجلس شورا در دوره ریاست جمهوری ابراهیم حمدی، و تشکیل مجلس خلق (مجلس الشعب) در دوره ریاست جمهوری احمد الغمشی به عضویت این مجلس منصوب شد.
 
 
 
نصر گذشته از فعالیت‌های سیاسی و دولتی، فعالیت ادبی برجسته‌ای داشت و در شعر دارای طبعی داشت.
 
 
[[رده:تاریخ جهان]]
 
[[رده:تاریخ جهان]]
 
[[رده:سایر کشورها و حکومت های آسیایی]]
 
[[رده:سایر کشورها و حکومت های آسیایی]]

نسخهٔ ‏۴ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۲۱

نصر، یحیی منصور (إب 1914- صنعاء 1984م)   Yahya Mansoor Nasr

شاعر و دولتمرد یمنی. در هفت سالگی دوره‌ی مکتبخانه را به پایان برد و سپس نزد پدرش تلمذ کرد. پس از درگذشت پدرش تحت آموزش‌های ویژه‌ی استادانی چون سید هاشم مغربی و قاضی عبدالله جنید فقه آموخت و با جریان‌های فکری روزگار خویش آشنایی یافت. از 1941 وارد فعالیت‌های اجتماعی شد و مناصب اداری‌ای را در اوقاف و دارایی و وزارت کشور برعهده گرفت. پس از شکل‌گیری اتحادیه‌ی عربی (یمن و جمهوری عربی متحده) در 1958م به سمت وزیر مشاور و سپس به سمت معاون ولیعهد (محمد البدر) در امور توسعه‌ی کشاورزی منصوب شد. پس از پیروزی انقلاب جمهوری سپتامبر 1962 به عنوان وزیر کشاورزی منصوب گردید. سپس به عنوان سفیر یمن به قاهره رفت و پس از بازگشت از این ماموریت عضو شورای ریاست جمهوری شد. بار دیگر به عنوان وزیر کشاورزی منصوب گردید و سپس به نمایندگی از شهر ذی السفال وارد پارلمان شد. پس از انحلال مجلس شورا (در دوره‌ی ریاست جمهوری ابراهیم حمدی) و تشکیل مجلس خلق (مجلس الشعب) در دوره‌ی ریاست جمهوری احمد الغمشی، به عضویت این مجلس درآمد.

نصر گذشته از فعالیت‌های سیاسی و دولتی، فعالیت ادبی نیز داشت و شعر هم می‌سرود.