والودیا تارخانیان: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۳۳: سطر ۳۳:
 
نوازنده و مدرس ارمنی‌تبار ساز ویولای کلاسیک و از برجسته‌ترین اساتید ایرانی این ساز. پدرش نوازنده‌ی تار بود و او ویولن را نزد سرژ خوتسیف (نوازنده‌ی روسی) در [[هنرستان عالی موسیقی]] فراگرفت.  
 
نوازنده و مدرس ارمنی‌تبار ساز ویولای کلاسیک و از برجسته‌ترین اساتید ایرانی این ساز. پدرش نوازنده‌ی تار بود و او ویولن را نزد سرژ خوتسیف (نوازنده‌ی روسی) در [[هنرستان عالی موسیقی]] فراگرفت.  
  
تارخانیان از زمان سرپرستی [[پرویز محمود]] بر [[ارکستر سمفونیک تهران]] (1324)، با این ارکستر به عنوان نوازنده‌ی ویلن و ویولا همکاری کرده و در طول سال‌های فعالیتش اجراهای متعددی به رهبری [[روبیک گریگوریان]]، روبن صفاریان، [[مرتضی حنانه]]، سرژ خوتسیف، [[فرهاد مشکات]] و [[حشمت سنجری]] داشته است. او در این دوره با کوارتت شوبرت تهران نیز همکاری داشت و همچنین پیش از انقلاب در هنرستان عالی موسیقی تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۵۶ از ارکستر سمفونیک تهران بازنشسته شد و به هلند رفت و با ارکستر هلند در سمت سرگروه آلتو فعالیت کرد. در سال 1368 به ایران برگشت و مدتی در ارکستر [[فرهنگسرای بهمن]] نوازندگی کرد و پس از آن تا پایان به تدریس و تربیت شاگردان پرداخت.  
+
تارخانیان از زمان سرپرستی [[پرویز محمود]] بر [[ارکستر سمفونیک تهران]] (1324)، با این ارکستر به عنوان نوازنده‌ی ویلن و ویولا همکاری کرد و در طول سال‌های فعالیتش اجراهای متعددی به رهبری [[روبیک گریگوریان]]، روبن صفاریان، [[مرتضی حنانه]]، سرژ خوتسیف، [[فرهاد مشکات]] و [[حشمت سنجری]] داشت. او در این دوره با کوارتت شوبرت تهران نیز همکاری داشت و همچنین پیش از انقلاب در هنرستان عالی موسیقی تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۵۶ از ارکستر سمفونیک تهران بازنشسته شد و به هلند رفت و با ارکستر هلند در سمت سرگروه آلتو فعالیت کرد. در سال 1368 به ایران برگشت و مدتی در ارکستر [[فرهنگسرای بهمن]] نوازندگی کرد و پس از آن تا پایان به تدریس و تربیت شاگردان پرداخت.  
  
او چهار نسل از نوازندگان برجسته‌ی ویولن و ویولن آلتو را تربیت کرده که از آن جمله می‌توان محمد بیگلری‌پور، [[سیاوش ظهیرالدینی]]، شجاع‌الدین لشکرلو و میثم مروستی را نام برد. همچنین بسیاری از نوازندگانی که از هنرستان موسیقی فارغ-التحصیل شده‌اند شاگرد تارخانیان بوده‌اند.
+
او چهار نسل از نوازندگان برجسته‌ی ویولن و ویولن آلتو را تربیت کرد که از آن جمله می‌توان محمد بیگلری‌پور، [[سیاوش ظهیرالدینی]]، شجاع‌الدین لشکرلو و میثم مروستی را نام برد. همچنین بسیاری از نوازندگانی که از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل شده‌اند شاگرد تارخانیان بوده‌اند.
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ ‏۱۷ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۳۶

والودیا تارخانیان
Valodya Tarkhanian
زادروز ۱۳۰۴ش
درگذشت تهران ۱۶ آبان ۱۳۹۱ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان عالی موسیقی  
شغل و تخصص اصلی نوازنده و مدرس ویولا
سبک کلاسیک
گروه مقاله موسیقی
والودیا تارخانیان
والودیا تارخانیان

والودیا تارخانیان (۱۳۰۴ش- تهران ۱۶ آبان ۱۳۹۱ش) Valodya Tarkhanian


نوازنده و مدرس ارمنی‌تبار ساز ویولای کلاسیک و از برجسته‌ترین اساتید ایرانی این ساز. پدرش نوازنده‌ی تار بود و او ویولن را نزد سرژ خوتسیف (نوازنده‌ی روسی) در هنرستان عالی موسیقی فراگرفت.

تارخانیان از زمان سرپرستی پرویز محمود بر ارکستر سمفونیک تهران (1324)، با این ارکستر به عنوان نوازنده‌ی ویلن و ویولا همکاری کرد و در طول سال‌های فعالیتش اجراهای متعددی به رهبری روبیک گریگوریان، روبن صفاریان، مرتضی حنانه، سرژ خوتسیف، فرهاد مشکات و حشمت سنجری داشت. او در این دوره با کوارتت شوبرت تهران نیز همکاری داشت و همچنین پیش از انقلاب در هنرستان عالی موسیقی تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۵۶ از ارکستر سمفونیک تهران بازنشسته شد و به هلند رفت و با ارکستر هلند در سمت سرگروه آلتو فعالیت کرد. در سال 1368 به ایران برگشت و مدتی در ارکستر فرهنگسرای بهمن نوازندگی کرد و پس از آن تا پایان به تدریس و تربیت شاگردان پرداخت.

او چهار نسل از نوازندگان برجسته‌ی ویولن و ویولن آلتو را تربیت کرد که از آن جمله می‌توان محمد بیگلری‌پور، سیاوش ظهیرالدینی، شجاع‌الدین لشکرلو و میثم مروستی را نام برد. همچنین بسیاری از نوازندگانی که از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل شده‌اند شاگرد تارخانیان بوده‌اند.