وایکینگ، هنر: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
 
سطر ۱: سطر ۱:
  
وایْکینْگ، هنر (Viking art)<br>
+
وایْکینْگ، هنر (Viking art)
[[پرونده: 40052500.jpg | بندانگشتی|کنده کاري درِ چوبي کليساي اورنس]]<p>کنده‌کاری‌ها و نقوش وایکینگ۱ در فاصلۀ قرون ۸ تا ۱۱م. هنرمندان وایکینگ در حکاکی چوبی۲، ساخت زیورآلات طلا و نقره، و کار تزیینی با طرح درهم‌بافته به‌شیوۀ هنر سلتی۳ زبانزدند. موجودی شبیه اژدها، موسوم به «جانور بزرگ۴»، نقش‌مایۀ مکرر هنر وایکینگ است. در بسیاری از نقاط اروپا هنر وایکینگ به‌تدریج در شیوۀ رومانسک (رومی‌وار)۵ جذب شد. هنر وایکینگ سه سبک مشخص دارد: یلینگه۶، منسوب به گور سلطنتی دانمارکی۷ در ژوتلند۸ و دربرگیرندۀ نقوش حیوانات عظیم‌الجثه. رینگریکه۹، با تزیینات نقش برگی و درهم‌ بافته، که نام آن برگرفته از محلی در نروژ است. اورنس۱۰، کنده‌کاری درهای چوبی کلیسای اورنس۱۱ در سونگنفیور۱۲، نروژ، نامش را به این سبک داده است، اگرچه توزیع جغرافیایی آن در اسکاندیناوی به این شهر محدود نمی‌شود. سبک اورنس در اشیای فلزی ایرلندی به‌زیبایی تجلّی یافته است.</p>Viking
 
wood carving
 
Celtic
 
Great Beast
 
Romanesque
 
Jellinge
 
Danish
 
Jutland
 
Ringerike
 
Urnes
 
Urnes Church
 
Sognefjord
 
  
<br>\\40052500\\
+
[[File:40052500.jpg|thumb|کنده کاري درِ چوبي کليساي اورنس]]
[[رده:هنر]]
+
 
[[رده:اصطلاحات، تاریخ عمومی و اشخاص]]
+
کنده‌کاری‌ها و نقوش وایکینگ<ref>Viking</ref> در فاصلۀ قرون ۸ تا ۱۱م. هنرمندان وایکینگ در حکاکی چوبی<ref>wood carving
 +
 
 +
</ref>، ساخت زیورآلات طلا و نقره، و کار تزیینی با طرح درهم‌بافته به‌شیوۀ هنر سلتی<ref>Celtic </ref> زبانزدند. موجودی شبیه اژدها، موسوم به «جانور بزرگ<ref>Great Beast </ref>»، نقش‌مایۀ مکرر هنر وایکینگ است. در بسیاری از نقاط اروپا هنر وایکینگ به‌تدریج در شیوۀ رومانسک (رومی‌وار)<ref>Romanesque </ref> جذب شد. هنر وایکینگ سه سبک مشخص دارد: یلینگه<ref>Jellinge </ref>، منسوب به گور سلطنتی دانمارکی<ref>Danish </ref> در ژوتلند<ref>Jutland </ref> و دربرگیرندۀ نقوش حیوانات عظیم‌الجثه. رینگریکه<ref>Ringerike </ref>، با تزیینات نقش برگی و درهم‌ بافته، که نام آن برگرفته از محلی در نروژ است. اورنس<ref>Urnes</ref>، کنده‌کاری درهای چوبی کلیسای اورنس<ref> Urnes Church </ref> در سونگنفیور<ref>Sognefjord</ref>، نروژ، نامش را به این سبک داده است، اگرچه توزیع جغرافیایی آن در اسکاندیناوی به این شهر محدود نمی‌شود. سبک اورنس در اشیای فلزی ایرلندی به‌زیبایی تجلّی یافته است.
 +
 
 +
&nbsp;
 +
 
 +
----
 +
 
 +
[[Category:هنر]] [[Category:اصطلاحات، تاریخ عمومی و اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳

وایْکینْگ، هنر (Viking art)

کنده کاري درِ چوبي کليساي اورنس

کنده‌کاری‌ها و نقوش وایکینگ[۱] در فاصلۀ قرون ۸ تا ۱۱م. هنرمندان وایکینگ در حکاکی چوبی[۲]، ساخت زیورآلات طلا و نقره، و کار تزیینی با طرح درهم‌بافته به‌شیوۀ هنر سلتی[۳] زبانزدند. موجودی شبیه اژدها، موسوم به «جانور بزرگ[۴]»، نقش‌مایۀ مکرر هنر وایکینگ است. در بسیاری از نقاط اروپا هنر وایکینگ به‌تدریج در شیوۀ رومانسک (رومی‌وار)[۵] جذب شد. هنر وایکینگ سه سبک مشخص دارد: یلینگه[۶]، منسوب به گور سلطنتی دانمارکی[۷] در ژوتلند[۸] و دربرگیرندۀ نقوش حیوانات عظیم‌الجثه. رینگریکه[۹]، با تزیینات نقش برگی و درهم‌ بافته، که نام آن برگرفته از محلی در نروژ است. اورنس[۱۰]، کنده‌کاری درهای چوبی کلیسای اورنس[۱۱] در سونگنفیور[۱۲]، نروژ، نامش را به این سبک داده است، اگرچه توزیع جغرافیایی آن در اسکاندیناوی به این شهر محدود نمی‌شود. سبک اورنس در اشیای فلزی ایرلندی به‌زیبایی تجلّی یافته است.

 


 1. Viking
 2. wood carving
 3. Celtic
 4. Great Beast
 5. Romanesque
 6. Jellinge
 7. Danish
 8. Jutland
 9. Ringerike
 10. Urnes
 11. Urnes Church
 12. Sognefjord