ولفگانگ اشتریک

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ولفگانگ اشتریک
Wolfgang Streeck
زادروز 1946
ملیت آلمانی
تحصیلات و محل تحصیل جامعه شناسی در دانشگاه گوته فرانکفورت و دانشگاه کلمبیا
شغل و تخصص اصلی جامعه شناس
گروه مقاله جامعه شناسی

(Wolfgang Streeck (1946

ولفگانگ اشتریک
ولفگانگ اشتریک

جامعه‌شناس اقتصادی آلمانی و دبیر مطالعات اجتماعی موسسه‌ی تحقیقاتی ماکس پلانک[۱] در کلن. در دانشگاه گوته‌ی فرانکفورت[۲] جامعه‌شناسی خواند و تحصیلاتش را در همین رشته در دانشگاه کلمبیا[۳] ادامه داد. تا سال 1995 در دانشگاه ویسکانسین مدیسون[۴] تدریس کرد و بعد به آلمان بازگشت تا ضمن تدریس در دانشگاه کلن[۵]، مسئولیت بخش مطالعات اجتماعی را در موسسه‌ی «ماکس پلانک» بر عهده بگیرد. عمده‌ی پژوهش‌های وی به تحلیل اقتصادِ سیاسی سرمایه‌داری و ارائه‌ی راه‌هایی بدیل برای آن اختصاص داشته است.

پدر و مادر اشتریک مهاجرانی از اروپای شرقی بودند و زندگی فقیرانه و دشوار آن‌ها در زمان کودکیِ اشتریک، باعث شد تا او به عنوان یک اقتصاددان نسبت به بهبود زندگی فقرا و افزایش سطح رفاه عمومی دغدغه‌ای جدی داشته باشد. برخلاف تلقی معمولِ مارکسیستی که سقوط سرمایه‌داری را به دست طبقه‌ی کارگر پیش‌بینی می‌کند، اشتریک معتقد است که سرمایه‌داری با نابود کردن کارگران و دیگر نیروهای مخالفی که برای تداوم سیستم مورد نیاز بود، عملاً ریشه‌ی درختی که خود بر آن نشسته است را می‌برد. پیش‌بینی اشتریک از آینده‌ی جهان در مجموع تاریک و ناامیدکننده است. بنا بر نظر وی، حتی پس از شکست سرمایه‌داری، جانشین بهتری در راه نخواهد بود و همین نظام به شکلی معیوب و با ساختاری پوسیده سال‌ها به حیات خود ادامه خواهد داد، چرا که هیچ نیروی اجتماعی- سیاسی دیگری قادر نیست آن را از میدان به در کند.

از مهم‌ترین کتاب‌های اوست: خریدن زمان[۶]، سرمایه‌داری چگونه پایان می‌یابد؟[۷] در زبان فارسی، نشر شیرازه کتاب اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری مدرن: ترسیم همگرایی و واگرایی‌ها را که مجموعه‌ای از مقالات به سرویراستاری او و کالین کراوچ است، با ترجمه‌ی امیرحسین سادات در سال 1398 منتشر ساخته است.

منبع:

http://tarjomaan.com/neveshtar/8487/


  1. Max Planck Institute for the Study of Societies
  2. Goethe University Frankfurt
  3. Columbia University
  4. University of Wisconsin–Madison
  5. University of Cologne
  6. Buying Time
  7. ?How Will Capitalism End