وکسلر، دیوید (۱۸۹۶ـ۱۹۸۱)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
دیوید وکسلر در حال انجام آزمایش روی یک بیمار
دیوید وِکْسْلِر (David Wechsler)
زادروز لسپزی رومانی 1896م
درگذشت نیویورک 1981م
ملیت امریکایی-رومانیایی
تحصیلات و محل تحصیل دانشنامۀ دکتری از دانشگاه کلمبیا در 1925
شغل و تخصص اصلی روان‌شناس
فعالیت‌های مهم طراح چند آزمون هوش برای کودکان و بزرگسالان-معرفی آزمون هوش وکسلر ـ بلوو در ۱۹۳۹ - انتشار آزمون هوش کودکان در ۱۹۴۹
گروه مقاله روانشناسی و روانپزشکی
جوایز و افتخارات در رتبۀ 51 مطرح‌ترین روان‌شناسان قرن بیستم

وِکْسْلِر، دیوید (۱۸۹۶ـ۱۹۸۱)(Wechsler, David)

روان‌شناس امریکایی-رومانیایی، و طراح چند آزمون هوش برای کودکان و بزرگسالان. از دانشگاه کلمبیا دانشنامۀ دکتری گرفت. در ۱۹۳۹ آزمون هوش وکسلر ـ بلوو را معرفی کرد که پس از اندک‌زمانی پرکاربردترین آزمون هوش بزرگسالان در امریکا شد. در ۱۹۴۹ آزمون هوش کودکان را انتشار داد. او بارها در بازنگری آزمون‌های خود، آن‌ها را با ترکیب‌های جمعیتی مختلف محک زد. طبق گزارش منتشر شده در مجلۀ علمی انجمن روان‌شناسی امریکا[۱] در سال 2002، او در رتبۀ 51 مطرح‌ترین روان‌شناسان قرن بیستم قرار گرفته است.

وكسلر در خانواده‌ای یهودی در لسپزی[۲] رومانی[۳] متولد شد و در کودکی همراه با والدینش به ایالات متحده مهاجرت كرد. وی در سیتی‌کالج نیویورک[۴] و دانشگاه کلمبیا[۵] تحصیل کرد و آن‌جا در 1917 مدرک کارشناسی ارشد و در 1925 مدرک دکترای خود را تحت هدایت و سرپرستی رابرت وودورث[۶] گرفت. طی جنگ جهانی اول، در 1917 با ارتش ایالات متحده همکاری كرد تا ضمن تحصیل تحت هدایت چارلز اسپیرمن[۷] و كارل پیرسون[۸]، آزمایش‌های روان‌شناختی را برای غربال كردن مشمولان جدید سربازی گسترش دهد. از 1922 تا 1925 به عنوان روان‌شناس بالینی در نیویورک کار کرد و از 1925 تا 1932، او تمرین شخصی خود را به عنوان یک روان‌شناس بالینی انجام داد.

وكسلر پس از انجام کارهای كوتاه مدت در جاهای مختلف، در 1932 رئیس بخش روان‌پزشکی بیمارستان بلوو[۹] در نیویورک سیتی[۱۰] شد و تا 1967 همان‌جا ماند. آن‌جا بود که مشهورترین و بزرگ‌ترین موفقیت خود یعنی مقیاس‌های هوش را گسترش داد. پس از ترک بلوو در 1967، وکسلر عمدتاً روی تجدیدنظر و به روزکردن مقیاس‌های هوش کار کرد. وکسلر اندکی پیش از مرگش، برای آخرین‌بار در آزمون بزرگسالان خود تجدیدنظر کرد. او در 2 مه 1981 در هشتاد و پنج سالگی در شهر نیویورک درگذشت.

 

منابع:

en.wikipedia

wechsleriqtest

intelltheory

britannica.com/


  1. (American Psychological Association (APA
  2. Lespezi
  3. Romania
  4. City College of New York
  5. Columbia University
  6. Robert Woodworth
  7. Charles Spearman
  8. Karl Pearson
  9. Bellevue Psychiatric Hospital
  10. New York City