پسرانگی (فیلم 2014)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

پسرانگی (Boyhood)

فیلم سینمایی در گونۀ درام به کارگردانی و نویسندگی ریچارد لینکلیتر[۱]. این فیلم دو ساعت و چهل و شش دقیقه­‌ای محصول سال 2014م کشور امریکاست. فیلمبرداری پسرانگی در تابستان ۲۰۰۲ آغاز شده و در اکتبر ۲۰۱۳ پایان یافته است.


داستان

پسرانگی زندگی پسری به نام میسون[۲] را از اوایل کودکی تا ورودش به دانشگاه روایت می­‌کند. این فیلم که در طول دوازده سال با فیلمبرداری از الار کولترین[۳] که از کودکی به بزرگسالی می‌رسید ساخته شده، چالش‌­های زندگی میسون و مسائلی که خانواده در هنگام کودکی، بلوغ و نوجوانی وی با آن مواجه می­‌شوند را روایت می­‌کند.


برخی از جوایز و افتخارات

پسرانگی در مراسم اسکار سال 2015 در رشته‌­های بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامۀ غیراقتباسی، بازیگر نقش مکمل زن و بازیگر نقش مکمل مرد نامزد دریافت جایزه بود و در نهایت جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای پاتریشیا آرکت[۴] به ارمغان آورد. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) پسرانگی موفق شد جوایز بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر نقش مکمل زن را برنده شود. فیلم همچنین جوایز گلدن گلوب را در رشته‌­های بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش مکمل زن از آن خود کرده و خرس نقره‌ای جشنوارۀ فیلم برلین (2014) را برای لینکیتر به ارمغان آورده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: کاترین ساترلند[۵] و ریچارد لینکلیتر

فیلمبرداران: شین اف. کلی[۶] و لی دنیل[۷]

آهنگساز: مگان کریر[۸]

تدوینگر: ساندرا ادیر[۹]

طراح صحنه: ملانی فرگوسن[۱۰]

طراح لباس: کری پرکینز[۱۱]

بازیگران: الار کولترین، پاتریشیا آرکت، ایتن هاک[۱۲]،  لورلی لینکلیتر[۱۳]، استیون چستر پرینس[۱۴]، مارکو پرلا[۱۵]، لیبی ویلاری[۱۶]، برد هاوکینز[۱۷]


 1. Richard Linklater
 2. Mason
 3. Ellar Coltrane
 4. Patricia Arquette
 5. Cathleen Sutherlan
 6. Shane F. Kelly
 7. Lee Daniel
 8. Meghan Currier
 9. Sandra Adair
 10. Melanie Ferguson
 11. Kari Perkins
 12. Ethan Green Hawke
 13. Lorelei Linklater
 14. Steven Chester Prince
 15. Marco Perella
 16. Libby Villari
 17. Brad Hawkins