پل جاسوس‌ها (2015)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

پل جاسوس‌­ها (Bridge of Spies)

فیلم سینمایی در گونۀ درام تاریخی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی برادران کوئن و مت چارمن[۱]. این فیلم دو ساعت و بیست و یک دقیقه‌­ای محصول سال 2015 امریکاست و به دوره‌ای از زندگی جیمز داناوان[۲]، وکیل امریکایی، که به عنوان مذاکره‌کننده در زمان جنگ سرد نقش مؤثری در نجات جان چند امریکایی و همچنین جاسوس شوروی داشته، پرداخته است. مارک رایلنس (بازیگر بریتانیایی) برای بازی در این فیلم از مراسم اسکار و همچنین بفتا جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برنده شده است.


خلاصۀ داستان

این فیلم ماجرای واقعی وکیلی به نام جیمز داناوان است که در سال­‌های جنگ سرد وظیفۀ دفاع از جاسوسی به نام رودولف ایبل[۳] را برعهده می‌­گیرد و وی را نجات می­‌دهد. چندی بعد یک خلبان آمریکایی که در حال تصویربرداری از پایگاه‌­های نظامی شوروی بوده توسط موشک‌­های شوروی مورد هدف قرار گرفته و به دست آنها اسیر می­‌شود. داناوان از طرف مقامات کشورش مأمور می‌­شود تا در مذاکرات مربوط به تبادل این دو زندانی شرکت کند. در همین زمان یک دانشجوی آمریکایی نیز توسط نیروهای آلمان شرقی اسیر شده و داناوان سعی می­‌کند تا با استفاده از مهارتش وی را نیز آزاد کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: استیون اسپیلبرگ، مارک پلت[۴] و کریستی ماکوسکو کریگر[۵]

مدیر فیلمبرداری: یانوش کامینسکی[۶]

آهنگساز: توماس نیومن[۷]

تدوینگر: مایکل کان[۸]

طراح صحنه: رنا دی‌آنجلو[۹]

طراح لباس: کاسیا والیک مایمون[۱۰]

بازیگران: تام هنکس، مارک رایلنس[۱۱]، الن آلدا[۱۲]، امی رایان[۱۳]، هنی راسل[۱۴]، مارک فیشرا[۱۵]، جان رو[۱۶] و جاشوآ هارتو[۱۷]

 1. Matt Charman
 2. James Donovan
 3. Rudolf Abel
 4. Marc Platt
 5. Kristie Macosko Krieger
 6. Janusz Kaminski
 7. Thomas Newman
 8. Michael Kahn
 9. Rena DeAngelo
 10. Kasia Walicka-Maimone
 11. Mark Rylance
 12. Alan Alda
 13. Amy Ryan
 14. Henny Russel
 15. Mark Fichera
 16. John Ru
 17. Joshua Harto