پنج کیلومتر تا بهشت (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعۀ تلویزیونی در گونۀ ماورایی به کارگردانی علیرضا افخمی و تهیه‌کنندگی داوود هاشمی. فیلمنامۀ این مجموعه توسط علیرضا افخمی و با همکاری سجاد ابوالحسنی به رشتۀ تحریر در آمده است. پنج کیلومتر تا بهشت یکی ار آثار مناسبتی سیما بود که در رمضان سال 1390 از طریق شبکۀ سه سیما در 24 قسمت به نمایش درآمد. هنگام پخش این مجموعه خودکشی نوجوانی که به تقلید از این سریال و به قصد تبدیل شدن به روح خودش را حلق‌آویز کرد حواشی‌ای را برای گروه تهیه و مدیران شبکه به دلیل عدم درج محدودیت سنی برای تماشای مجموعه ایجاد کرد که کارگردان سریال ضمن رد مسئولیت از خود به اصل درج هشدار محدودیت سنی در آثار هم تردیدهایی را وارد کرد.


خلاصۀ داستان

این مجموعه داستان پسر جوانی به نام امیرحسین است که دلباختۀ آیدا، دختر رئیسش همایون فرزین، شده. فرزین امیرحسین را مثل پسر خود بزرگ کرده و اکنون وی را مدیر شرکتش کرده است. به همین دلیل امیرحسین می‌­ترسد که ابراز علاقۀ وی به آیدا سبب ناراحتی فرزین شود. در ادامه، در جریان یک دزدی که توسط جمشید، پسر فرزین، برنامه‌ریزی شده، امیرحسین با دزدان درگیر شده و با ضربه به سرش به کما می‌رود. دزدان بدن امیرحسین را به نقطۀ دورافتاده‌ای منتقل می­‌کنند تا جان بدهد. روح امیرحسین از بدنش جدا شده و می­‌تواند به آسانی به هرجایی که می‌­خواهد برود. در ادامه، روح امیرحسین به سراغ افراد نزدیکش می‌­رود و از راز دل آن‌ها با خبر می­‌شود. در نهایت امیرحسین با ورود به رویاهای آیدا و همچنین کمک از روح دختر جوان دیگری که وی نیز به کما رفته آیدا را از محل بدنش آگاه کرده و نجات پیدا می‌­کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

مدیر فیلمبرداری: حسنعلی اسدی

تدوینگر: رضا سورانی

آهنگساز: آریا عظیمی‌نژاد

صدابردار: فرخ فدایی

صداگذاری و ترکیب صدا: محمدرضا یوسفی و مجید یوسفی

طراح چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

طراح صحنه و لباس: آیدین ظریف

مسئولان جلوه‌های ویژه: سیدهادی اسلامی، امیر سحرخیز و هادی پورکرمان

بازیگران: داریوش فرهنگ، پردیس افکاری، مهدی سلوکی، شبنم قلی‌خانی، پریناز ایزدیار، شهنام شهابی، شهرام قائدی، نفیسه روشن، الناز حبیبی، حسین سلیمانی، عبدالرضا اکبری، سولماز غنی، مهران رنجبر، ایمان باقری، رضا آحادی، رضا توکلی