کان، جیمز (۱۹۴۰)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

جیمز کان (نیویورک 26 مارس 1940- لس آنجلس 6 ژوئیه 2022م)(James Caan)

جیمز کان

بازیگر امریکایی. در فیلم‌های پدرخوانده[۱] (۱۹۷۲)، قمارباز[۲] (۱۹۷۴)، و رولربال[۳] (۱۹۷۵) نقش‌هایی خشن و پرهیجان را بازی کرد و در فیلم میزری[۴] (۱۹۹۰)، بازی فوق‌العاده‌ای ارائه داد. نخستین بازی‌اش در سینما در فیلم ایرما خوشگله[۵] (۱۹۶۳) بود و در ۱۹۶۷ در ال دورادو[۶] نقش مقابل جان وین[۷] را ایفا کرد. از دیگر فیلم‌های اوست: سارق[۸] (۱۹۸۱)، برای پسرها[۹] (۱۹۹۱)، پسری به نام نفرت[۱۰] (۱۹۹۵)، میکی چشم آبی[۱۱] (۱۹۹۹)، راه‌حل مسلحانه[۱۲] (۲۰۰۰)،‌ و محوطه‌های راه‌آهن[۱۳] (۲۰۰۰).

جیمز کان برای بازی‌هایش نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار، یک جایزهٔ امی و چهار جایزهٔ گلدن گلوب شده بود: از جمله نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و گلدن گلوب برای پدرخوانده و نامزدی گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم درام برای فیلم قمارباز.

در خانواده‌ای که از یهودیان مهاجر آلمانی بودند به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی‌اش را در شهر نیویورک به پایان رساند و تحصلیش در دانشگاه‌ ایالتی میشیگان و هافسترا (نیویورک) نیمه‌کاره رها شد، تا این‌که به مدت 5 سال در مدرسۀ تئاتر محله شهر نیویورک آموزش دید. وی طی نزدیک به 50 سال فعالیت هنری در بیش‌تر از 90 فیلم سینمایی و حدود 20 فیلم و سریال تلویزیونی ایفای نقش کرد.  


 1. The Godfather
 2. The Gambler
 3. Rollerball
 4. Misery
 5. Irma la Douce
 6. El Dorado
 7. John Wayne
 8. Thief
 9. For the Boys
 10. A Boy Called hate
 11. Mickey Blue Eyes
 12. Way of the Gun
 13. The Yards