کوهن، لیونارد (۱۹۳۴): تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سطر ۳۱: سطر ۳۱:
 
}}
 
}}
  
خواننده، ترانه‌سرا، رمان‌نویس و شاعر کانادایی. اشعار بسیاری از آوازهای او تأمل‌برانگیزند و مضمونِ آن‌ها اغلب موضوعاتِ معنوی، طنز و هجو، یا عشق عریان است و موسیقیِ ساده و با سازهای آکوستیک دارند. کوهن در مونترآل به‌دنیا آمد و در دانشگاه مک‌گیل<ref>McGill University
+
خواننده، ترانه‌سرا، رمان‌نویس و شاعر کانادایی. اشعار بسیاری از آوازهای او تأمل‌برانگیزند و مضمونِ آن‌ها اغلب موضوعاتِ معنوی، طنز و هجو، یا عشق عریان است و موسیقیِ ساده و با سازهای آکوستیک دارند. از مهم‌ترین چهره‌های فرهنگی کانادا بود و در تالار مشاهیر موسیقی و همچنین تالار مشاهیر ترانه‌سرایان این کشور عضویت داشت و بالاترین نشان افتخار این کشور را دریافت کرد. کوهن در مونترآل به‌دنیا آمد و در دانشگاه مک‌گیل<ref>McGill University
 
+
</ref> تحصیل کرد. ابتدا به سرودن شعر و نوشتن رمان پرداخت و تا اواسط دهه‌ی چهارم زندگی سراغ موسیقی نرفت. اولین آلبوم خود را در سی و سه سالگی منتشر کرد. در یک گروهِ موسیقیِ کانتری<ref>country music </ref> به نامِ باکْسْکین بویز<ref>Buckskin Boys </ref> فعالیت داشت و نیز خیلی زود شروع به نویسندگی کرد. سپس به اروپا سفر کرد و در یونان ساکن شد، و در آن‌جا بود که مجموعۀ دیگری از اشعارِ خود را منتشر کرد. کوهن سپس به امریکا رفت و به ترانه‌سرایی مشغول شد. با ششمین آلبومش ''آهنگ‌های اخیر''<ref>''Recent Songs''</ref>، به سبک قدیم خود بازگشت و آهنگ‌هایی در سبک جز با تاثیراتی از موسیقی فولک و همچنین موسیقی مدیترانه‌ای ساخت. معروف‌ترین آهنگش هله‌لویا<ref>Hallelujah</ref>، توسط بسیاری از خوانندگان سرشناس بازخوانی شده است. کوهن از ۱۹۹۳ در یک مرکزِ ذِن بودیسم<ref>Zen Buddhist </ref> در کالیفرنیا<ref>California</ref> زندگی کرد؛ در ۱۹۹۹، برای شروعِ دوبارۀ نویسندگی به لوس‌آنجلس بازگشت. دو سال بعد، دوباره به عرصه‌ی موسیقی بازگشت و آلبوم ''ده آهنگ جدید''<ref>''Ten New Songs''</ref> را منتشر کرد که در اروپا و آمریکای شمالی با موفقیت گسترده‌ای همراه بود. در پنج سال پایانی عمر خود، سه آلبوم منتشر کرد که آخرین‌شان تو تاریک‌تر می‌خواهی‌اش نام داشت. این آلبوم که به طور کلی تاملاتی است درباره‌ی مفاهیمی بنیادی مثل مرگ، خدا و سرنوشت بشر، سه هفته پیش از مرگ کوهن منتشر گردید.
</ref> تحصیل کرد. در یک گروهِ موسیقیِ کانتری<ref>country music </ref> به نامِ باکْسْکین بویز<ref>Buckskin Boys </ref> فعالیت داشت و نیز خیلی زود شروع به نویسندگی کرد. سپس به اروپا سفر کرد و در یونان ساکن شد، و در آن‌جا بود که مجموعۀ دیگری از اشعارِ خود را منتشر کرد. کوهن سپس به امریکا رفت و به ترانه‌سرایی مشغول شد. کوهن از ۱۹۹۳ در یک مرکزِ ذِن بودیسم<ref>Zen Buddhist </ref> در کالیفرنیا<ref>California</ref> زندگی کرد؛ در ۱۹۹۹، برای شروعِ دوبارۀ نویسندگی به لوس‌آنجلس بازگشت.
 
  
 
&nbsp;
 
&nbsp;
سطر ۳۹: سطر ۳۸:
 
----
 
----
  
[[Category:ادبیات سایر کشورها]] [[Category:آمریکای لاتین]] [[Category:موسیقی]] [[Category:مدرن جهان]]
+
[[Category:ادبیات سایر کشورها]]  
 +
[[Category:آمریکای لاتین]]  
 +
[[Category:موسیقی]]  
 +
[[Category:مدرن جهان]]
 +
<references />

نسخهٔ ‏۲۳ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۰۸

کوهِن، لئونارد (۱۹۳۴- ۲۰۱۶م)(Cohen, Leonard)

لیونارد کوهن
Leonard Cohen
زادروز ۱۹۳۴م
درگذشت کانادا ۲۰۱۶م
محل زندگی کانادا، امریکا
ملیت کانادایی
تحصیلات و محل تحصیل دانشگاه مک گیل
شغل و تخصص اصلی خواننده
شغل و تخصص های دیگر شاعر
گروه مقاله موسیقی

خواننده، ترانه‌سرا، رمان‌نویس و شاعر کانادایی. اشعار بسیاری از آوازهای او تأمل‌برانگیزند و مضمونِ آن‌ها اغلب موضوعاتِ معنوی، طنز و هجو، یا عشق عریان است و موسیقیِ ساده و با سازهای آکوستیک دارند. از مهم‌ترین چهره‌های فرهنگی کانادا بود و در تالار مشاهیر موسیقی و همچنین تالار مشاهیر ترانه‌سرایان این کشور عضویت داشت و بالاترین نشان افتخار این کشور را دریافت کرد. کوهن در مونترآل به‌دنیا آمد و در دانشگاه مک‌گیل[۱] تحصیل کرد. ابتدا به سرودن شعر و نوشتن رمان پرداخت و تا اواسط دهه‌ی چهارم زندگی سراغ موسیقی نرفت. اولین آلبوم خود را در سی و سه سالگی منتشر کرد. در یک گروهِ موسیقیِ کانتری[۲] به نامِ باکْسْکین بویز[۳] فعالیت داشت و نیز خیلی زود شروع به نویسندگی کرد. سپس به اروپا سفر کرد و در یونان ساکن شد، و در آن‌جا بود که مجموعۀ دیگری از اشعارِ خود را منتشر کرد. کوهن سپس به امریکا رفت و به ترانه‌سرایی مشغول شد. با ششمین آلبومش آهنگ‌های اخیر[۴]، به سبک قدیم خود بازگشت و آهنگ‌هایی در سبک جز با تاثیراتی از موسیقی فولک و همچنین موسیقی مدیترانه‌ای ساخت. معروف‌ترین آهنگش هله‌لویا[۵]، توسط بسیاری از خوانندگان سرشناس بازخوانی شده است. کوهن از ۱۹۹۳ در یک مرکزِ ذِن بودیسم[۶] در کالیفرنیا[۷] زندگی کرد؛ در ۱۹۹۹، برای شروعِ دوبارۀ نویسندگی به لوس‌آنجلس بازگشت. دو سال بعد، دوباره به عرصه‌ی موسیقی بازگشت و آلبوم ده آهنگ جدید[۸] را منتشر کرد که در اروپا و آمریکای شمالی با موفقیت گسترده‌ای همراه بود. در پنج سال پایانی عمر خود، سه آلبوم منتشر کرد که آخرین‌شان تو تاریک‌تر می‌خواهی‌اش نام داشت. این آلبوم که به طور کلی تاملاتی است درباره‌ی مفاهیمی بنیادی مثل مرگ، خدا و سرنوشت بشر، سه هفته پیش از مرگ کوهن منتشر گردید.

 


  1. McGill University
  2. country music
  3. Buckskin Boys
  4. Recent Songs
  5. Hallelujah
  6. Zen Buddhist
  7. California
  8. Ten New Songs