کوچه کابوس (سینما)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بازیگران نقش‌های اصلی فیلم
بازیگران نقش‌های اصلی فیلم

کوچۀ کابوس  (Nightmare Alley)

فیلم سینمایی در گونۀ تریلر روان‌شناختی به کارگردانی گیلرمو دل تورو[۱] و نویسندگی خودش و کیم مورگان[۲]، بر اساس رمانی از ویلیام لیندسی گرشام[۳] با همین عنوان. این فیلم که محصول مشترک کشورهای آمریکا، مکزیک و کاناداست، در سال 2020 فیلمبرداری و در سال 2021 اکران شد. کوچۀ کابوس بازسازی اثری مربوط به سال 1947 به همین نام و به کارگردانی ادموند گولدینگ[۴] است.

مدت فیلم: 150 دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان این فیلم که در دهۀ 1930م می­‌گذرد دربارۀ فردی به نام استن[۵] است که در یک سیرک مشغول به کار می­‌شود. در آن‌جا وی با کلم[۶] و همسرش که قدرت پیش‌بینی آینده را دارد، آشنا می­‌شود. آنها به وی یاد می­‌دهند که چه‌گونه به ذهن افراد نفوذ کند و آنها را وادار نماید تا کاری را که می­‌خواهد انجام دهند. کلم به صورت ناگهانی فوت می­‌کند و استن به همراه کتاب رازهای وی کارناوال را ترک می­‌کند. سال‌های بعد استن همچنان مشغول کسب درآمد از طریق مهارتش است، که زنی مشکوک به نام دکتر ریتر[۷] سر راه وی قرار می­‌گیرد. دکتر ریتر که خود دارای توانایی­‌های خاصی است پیشنهاد همکاری استن را می‌­پذیرد. در نهایت استن براثر طمع و جاه‌طلبی خود و توطئۀ دکتر ریتر دست به جنایت می‌زند و همچون آغاز فیلم متواری می‌شود.


افتخارات

کوچۀ وحشت در مراسم اسکار 2022 در چهار رشتۀ بهترین فیلم، طراحی صحنه، طراحی لباس و فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه بود و علاوه بر این در جوایز بفتا 2022 نیز برای بهترین طراحی لباس، فیلمبرداری و طراحی صحنه نامزد دریافت جایزه شد. این فیلم از سوی هیأت ملی بازبینی فیلم[۸] و مؤسسۀ فیلم آمریکا به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ انتخاب شد. کوچۀ کابوس از حیث کارگردانی، شکل درام پرکشش، بازی‌ها و مسائل فنی (از جمله طراحی‌های صحنه و دکور و لباس و...) مورد ستایش منتقدان قرار گرفته است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: گیلرمو دل تورو، مایلز دیل[۹] و بردلی کوپر

مدیر فیلمبرداری: دن لاتسن[۱۰]

آهنگساز:  ناتان جانسون[۱۱]

تدوینگر: کام مک‌لاچلین[۱۲]

طراح صحنه: شین ویو[۱۳]

طراح لباس: لویس سکوئیرا[۱۴]

بازیگران: بردلی کوپر[۱۵] (شخصیت اصلی)، ویلیام دفو[۱۶]، کیت بلانشت[۱۷]، تونی کلت[۱۸]، ران پرلمن[۱۹]، رونی مارا[۲۰]، ریچارد جنکینز[۲۱] 1. Guillermo del Toro
 2. Kim Morgan
 3. William Lindsay Gresham
 4. Edmund Goulding
 5. Stan
 6. Clem
 7. Ritter
 8. National Board of Review of MotionPictures
 9. Miles Dale
 10. Dan lautsen
 11. Nathan Johnson
 12. Cam McLauchlin
 13. Shane Vieau
 14. Luis Sequeira
 15. Bradley Cooper
 16. William Dafoe
 17. Cate Blanchett
 18. Toni Collette
 19. Rony Perlman
 20. Rooney mara
 21. Richard Jenkins