کوچک جنگلی (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌هایی از سریال
صحنه‌هایی از سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی به کارگردانی بهروز افخمی، در گونه‌ی تاریخی- حماسی. سریال بر اساس دوره‌ای از زندگی میرزاکوچک خان جنگلی ساخته شده است.

این مجموعه در ابتدا بنا بود توسط ناصر تقوایی ساخته شود و او فیلم‌نامه‌ی کار را بر اساس کتاب «مردی از جنگل» (نوشته‌ی احمد احرار) نوشت. در ادامه مدیران سیما تصمیم به سپردن کارگردانی اثر به افخمی گرفتند و او فیلم‌نامه را همراه امرالله احمدجو بر اساس کتاب «سردار جنگل» (نوشته‌ی ابراهیم فخرایی) نوشت. داریوش ارجمند در چند مصاحبه عنوان کرده است که در ابتدا قرار بوده او نقش میرزا کوچک خان را بازی کند ولی پس از قرارگیری افخمی به عنوان کارگردان اثر علیرضا مجلل نقش میرزا را بازی کرد. این مجموعه در فاصله‌ی بین سال‌های 1363 تا 1366 ساخته و در سال 1366 از شبکه‌ی اول سیما بر روی آنتن رفت.

کوچک جنگلی روایتگر بخشی از زندگی میرزا پس از بازگشت از تبعید و زدوخوردهای او با نیروهای روس و انگلیس و شروع مبارزاتش برای بیرون راندن نیروهای بیگانه از خطه‌ی شمالی کشور است. مبارزه‌ی میرزا در کنار دکتر حشمت، خالو قربان و دیگر یارانشان بر ضد دولت مرکزی مقارن است با جنگ جهانی دوم. لشکری از پایتخت برای در هم کوبیدن نهضت جنگلیان گسیل می‌شود و میرزا دستور عقب‌نشینی می‌دهد. گروهی از اعضای نهضت فرمان را با اکراه گردن می‌گذارند و از صحنه‌ی نبرد عقب می‌نشیند. گروهی دیگر، از جمله دکتر حشمت و یارانش تسلیم و سپس اعدام می‌شوند. میرزا به همراه دو تن از یارانش به قصد مهاجرت به طرف مرز اتحاد شوروی حرکت می‌کند. یکی از همراهان میرزا دستگیر می‌شود، اما خود او جان سالم از مهلکه به در می‌برد

علاوه بر علیرضا مجلل جمع پرشماری از بازیگران شاخص سینما و تلویزیون چون مهدی هاشمی، جهانگیر الماسی، اسماعیل محرابی، صدرالدین حجازی، حسین خانی‌بیک، منوچهر حامدی، فتحعلی اویسی، بهروز بقایی، حسین پناهی، محمد مطیع، اکبر معززی، حسین محجوب، نعمت‌الله گرجی، پروانه معصومی، فرخ‌لقا هوشمند، روح‌انگیز مهتدی و داوود رشیدی در این مجموعه نقش آفرینی کرده‌اند. فیلم‌برداری کوچک جنگلی برعهده‌ی نعمت حقیقی بوده، تدوینش توسط مهرزاد مینویی انجام شده، موسیقی‌اش به‌وسیله‌ی محمد میرزمانی ساخته شده و ناصر مسعودی و تورج زاهدی خوانندگان این مجموعه بوده‌اند.