گوزن ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

گوزن‌ها

فیلمی ساختۀ مسعود کیمیایی در ۱۳۵۴ش. فیلم داستانِ‌ یک چریک شهری به‌نامِ قدرت است که پس از سرقت از بانک از رفقایش جدا می‌شود و با تنی زخمی به خانۀ دوست قدیمی‌اش سید می‌رود، که حالا معتاد شده است. فیلم پس از نخستین نمایش‌اش در سومین جشنوارۀ فیلم تهران (آبان ۱۳۵۳) توقیف شد تا به حکم مأموران ممیزی و امنیتی، چریک شهری به دزد تبدیل شود، و پایان فیلم، که دو دوست در خانۀ قدیمی کشته می‌شوند، خود را تسلیم مأموران کنند. در نسخۀ اصلاح‌شده قدرت پس از تسلیم اسلحه‌اش را کنار گلدان می‌گذارد تا رشد و اعتلای مبارزه در آینده را نوید بدهد. گوزن‌ها سیاسی‌ترین فیلم کیمیایی است که شخصیت‌پردازی، گفت‌وگو و بازی‌های پرورده‌ای دارد. بهروز وثوقی و فرامرز قریبیان نقش‌های ماندگاری در این فیلم ایفا کردند و وثوقی برای بازی‌اش برنده‌ی جایزۀ بهترین بازیگر مرد در سومین جشنوارۀ جهانی فیلم تهران شد.

گوزن‌ها در پاره‌ای نظرسنجی‌های معتبر در کنار باشو، غریبۀ کوچک به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران معرفی شده‌ است. در میان تمام آثار سینمایی کیمیایی نیز منتقدان همیشه رأی به این فیلم و قیصر داده‌اند.

خلاصۀ داستان[۱]

يك چريك شهری به نام قدرت ميزبانی، پس از سرقت از بانك، از رفقايش جدا می‌شود و با پيكری زخمی خود را به دوست ايام كودكی‌اش سيدرسول می‌رساند. سيدرسول معتادی است كه برنامه‌های تماشاخانه‌ای در لاله‌زار را اعلام می‌كند و همسرش فاطی بازيگر تماشاخانه است. قدرت در خانۀ سيد پناه می‌گيرد و فاطی بر زخمش مرهم می‌گذارد. سيد، تحت تأثير قدرت، ابتدا در مقابل صاحبخانۀ زورگوی‌شان، و عباس، يكی از بازيگران تماشاخانه، كه مزاحم فاطی است، می‌ايستد، و بعد اصغر هرويين فروش را از پا در می‌آورد، و سپس پول‌هايی را كه نزد قدرت است به رفقای او می‌رساند. پليس، كه در جست‌وجوی قدرت است، رد او را در خانه‌ی سيد می‌يابد و خانه را محاصره می‌كند. در انتها پليس خانه را به گلوله می‌بندد و هر دو با انفجار خانه از پا در می‌آيند.

برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان و نویسنده: مسعود کیمیایی

تهیه‌کننده: مهدی میثاقیه

مدیر فیلم‌برداری: نعمت حقیقی

تدوینگر: عباس گنجوی

آهنگساز: اسفندیار منفردزاده

گروه صدا: روبیک منصوری؛ رضا قویدل

جلوه‌های ویژه‌ی میدانی: محمد پیراسته

طراح پوستر: مرتضی ممیز

بازیگران: بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، پرویز فنی‌زاده، نصرت پرتوی، گرشا رئوفی، عنایت بخشی، منوچهر نادری، مستانه جزایری، محبوبه بیات، پروین سلیمانی، اردشیر پهلوان، سعید پیردوست، نظام‌الدین شفایی، جهانگیر فروهر، محمد ورشوچی