یحیی خان حاتمی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
سطر ۲۹: سطر ۲۹:
 
(معروف به قوام‌الدوله‌ای) نوازنده‌ی ایرانی تار. از نوازندگان چیره‌دست دوره‌ی قاجار و پهلوی اول و از شاگردان [[آقا حسینقلی]] بوده است.  
 
(معروف به قوام‌الدوله‌ای) نوازنده‌ی ایرانی تار. از نوازندگان چیره‌دست دوره‌ی قاجار و پهلوی اول و از شاگردان [[آقا حسینقلی]] بوده است.  
  
در نواختن تار چنان مهارتی پیدا کرد که در غیاب استاد به جای او در کلاس تدریس می‌کرد. یحیی خان به جز چند اجرا در جلسات اختصاصی [[انجمن اخوت]] اصلا در حضور دیگران ساز نمی‌زد. بعد از مرگ آقا حسینقلی چون استادی پیدا نكرد كه معلومات خود را كامل‌تر كند، همان شیوه‌ای را كه از او فراگرفته بود ادامه داد. وی همچنین بعد از مرگ آقا حسینقلی، تعلیم و تربیت فرزند كوچكش ([[عبدالحسین شهنازی]]) را برعهده گرفت. از دیگر شاگردان ممتاز او [[شاپور حاتمی]] (پسر خود اوست) که جز پدر در محضر عبدالحسین خان نیز دوره دیده. از یحیی خان هیچ اثری بر جا نمانده است.
+
در نواختن تار چنان مهارتی پیدا کرد که در غیاب استاد به جای او در کلاس تدریس می‌کرد. یحیی خان به جز چند اجرا در جلسات اختصاصی [[انجمن اخوت]] اصلا در حضور دیگران ساز نمی‌زد. بعد از مرگ آقا حسینقلی چون استادی پیدا نكرد كه معلومات خود را كامل‌تر كند، همان شیوه‌ای را كه از او فراگرفته بود ادامه داد. وی همچنین بعد از مرگ آقا حسینقلی، تعلیم و تربیت فرزند كوچكش ([[عبدالحسین شهنازی]]) را برعهده گرفت. از دیگر شاگردان ممتاز او [[شاپور حاتمی]] (پسر خود اوست) که جز پدر در محضر عبدالحسین خان نیز دوره دیده است. از یحیی خان هیچ اثری بر جا نمانده است.
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:موسیقی]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]
 
[[رده:ایران - اشخاص]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۶ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۳

یحیی خان حاتمی
زادروز تهران 1247ش
درگذشت تهران 1314ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی تار
سبک سنتی
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس شاپور حاتمی (پسر)

یحیی خان حاتمی (تهران 1247ش- تهران 1314ش)


(معروف به قوام‌الدوله‌ای) نوازنده‌ی ایرانی تار. از نوازندگان چیره‌دست دوره‌ی قاجار و پهلوی اول و از شاگردان آقا حسینقلی بوده است.

در نواختن تار چنان مهارتی پیدا کرد که در غیاب استاد به جای او در کلاس تدریس می‌کرد. یحیی خان به جز چند اجرا در جلسات اختصاصی انجمن اخوت اصلا در حضور دیگران ساز نمی‌زد. بعد از مرگ آقا حسینقلی چون استادی پیدا نكرد كه معلومات خود را كامل‌تر كند، همان شیوه‌ای را كه از او فراگرفته بود ادامه داد. وی همچنین بعد از مرگ آقا حسینقلی، تعلیم و تربیت فرزند كوچكش (عبدالحسین شهنازی) را برعهده گرفت. از دیگر شاگردان ممتاز او شاپور حاتمی (پسر خود اوست) که جز پدر در محضر عبدالحسین خان نیز دوره دیده است. از یحیی خان هیچ اثری بر جا نمانده است.