یک تکه نان (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از صحنه‌های فیلم
از صحنه‌های فیلم

یک تکه نان (فیلم)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی کمال تبریزی. تبریزی به عنوان کارگردان این اثر را در سال 1383 تولید کرده است. یک تکه نان که در گونه‌ی سینمای معناگرا قرار می‌گیرد نخستین بار با نمایش در بیست و سومین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر توانست ضمن نامزدی در 5 رشته (عمدتا بخش‌های فنی) جوایزی را به دست بیاورد و از ابتدای سال 1385 در نوبت اکران عمومی قرار بگیرد. در یک تکه نان، با وجود فرم سوررئالش، سیر فرامنطقی داستان به جهت شباهت به تجربه‌های شخصی مخاطب، باعث تناسب دراماتیک اثر می‌شود و از غلبه‌ی فرم بر محتوا جلوگیری می‌کند.


خلاصه‌ی داستان

داستان یک تکه نان، در واقع چند داستان موازی است که در نقطه‌ای با هم ملاقات می‌کنند: در یک امامزاده‌ی روستایی کوهستانی پیرزنی ادعای کرامت کرده و گفته: معجزه‌آسا همه‌ی قرآن را در لحظه‌ای حفظ شده و حالا شفابخش است. حالا مردم دورش جمع شده‌اند تا از او شفا بگیرند. نیروی انتظامی نگران می‌شود که مبادا بلوایی به پا شود پس یک گروهبان و یک سرباز راه می‌افتند تا مساله را بررسی کنند. سرباز یک روستایی ساده‌دل و کم‌حرف است و حتی آن قدر دورافتاده است که خیلی چیزها برایش تازگی دارند. در مسیر یک کربلایی هم که با برادرش قهر است همراه آنها می‌شود. در طول مسیر اتفاقاتی می‌افتد. سرباز که قیس نام دارد، با سه پیرمرد روستایی (آسیابان، کندودار و گاریچی) روبه‌رو می‌شود و از آنها حرف‌هایی ساده ولی عمیق می‌شنود. کم‌کم همزمان با سلوک سرباز، به پیرزن شفا پیدا کرده نزدیک می‌شویم. وارد امامزاده که می‌شویم پیرزن ماجرا را با گریه بازگویی می‌کند و ما متوجه می‌شویم به واسطه‌ی حضور یک جوان سوره‌ی مریم را حفظ شده است. مشخصات آن جوان نشانه‌های همان سرباز ساده‌دل است. معلوم نیست سلوک سرباز برای رسیدن به کرامتِ پیرزن بوده است یا پیرزن به واسطه‌ی سرباز صاحب کرامت شده است.


برخی از جوایز

تقدیر از بازیگر نقش دوم مرد (اسماعیل خلج) در بیست و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1383)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران برای کارگردانی در بیست و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1383).


عوامل فیلم

کارگردان: کمال تبریزی

تهیه‌کننده: ناصر عنصری

نویسنده: محمدرضا گوهری

بازیگران: هومن سیدی؛ اسماعیل خلج؛ احمد آقالو؛ گلاب آدینه؛ رضا کیانیان؛ مریم بوبانی؛ پیام دهکردی؛ حسین توکلی؛ فرزین محدث؛ رؤیا نونهالی؛ هومن برق‌نورد

فیلم‌بردار: حسین جعفریان

تدوین: حسین زندباف

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندری

موسیقی: پیمان یزدانیان