شهریار توکلی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۵۸ توسط Aeen (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهریار توکلی
زادروز 1348
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران
شغل و تخصص اصلی عکاس
آثار اگر تو مرا نبینی
گروه مقاله عکاسی
شهریار توکلی
از مجموعه‌ی خانواده‌ی من

(1348)

عکاس ایرانی و صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه‌ی حرفه‌هنرمند. تا کنون هفت نمایشگاه اختصاصی در تهران برگزار کرده و آثارش در چندین نمایشگاه گروهی در ایران و سایر نقاط جهان به نمایش درآمده‌اند.

در سال 1348 به دنیا آمد. در رشته‌ی عکاسی از دانشگاه هنر کارشناسی ارشد گرفت. اولین نمایشگاه انفرادی خود را در بیست و پنج سالگی در گالری هفت ثمر برگزار کرد و پس از آن در طول یک دهه، شش مجموعه‌ی دیگر خود را نیز در همین گالری به نمایش گذاشت. آخرین مجموعه‌ی وی در سال 1388 در گالری ماه مهر برگزار شد. توکلی در مجموعه‌ی خانواده‌ی من، خانواده‌ی نزدیک خود را سوژه‌ی عکس قرار داده است و آن‌ها را از زمینه‌ی واقعی جدا کرده و در یک زمینه‌ی مشکلی براق قرار داده است. در مجموعه‌ی آسمان و زمین، بازی نور در هنگام طلوع و غروب خورشید را به عنوان موضوع اصلی در نظر گرفته و به عکاسی از مناظر طبیعی در آن ساعات به خصوص پرداخته است.

نشر نظر در سال 1384 مجموعه‌ای از عکس‌های توکلی را با عنوان اگر تو مرا نبینی منتشر کرد. همچنین توکلی مجموعه‌ای بزرگ از عکاسان بزرگ تاریخ را با همکاری تورج حمیدیان با عنوان حرفه: عکاس (فرهنگ عکاسان جهان) تدوین کرده که نشر حرفه‌هنرمند آن را به چاپ رسانده است.