احمر، علی محسن

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۸ دسامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۲۶ توسط Mohammadi1 (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

الاحمر، علی محسن (سنحان 1945م- ) Ali Mohsen Al-Ahmar


(نام کامل: علی محسن صالح الاحمر) دولتمرد یمنی و فرمانده‌ی ارشد نظامی. سال 1961 به ارتش پیوست. ده سال بعد به دانشکده‌ی نظامی رفت و در 1974 لیسانس‌ علوم نظامی و درجه‌ی ستوانی دریافت کرد. سال 1986 از دانشکده‌ی عالی نظامی عبدالناصر (قاهره) در دوره‌ی عالی نظامی فارغ‌التحصیل شد و نهایتا در سال 2007 به درجه‌ی ژنرالی دست یافت.

احمر مناصب نظامی را از فرماندهی هنگ پیاده‌نظام و فرماندهی گروهان تانک، در لشکر یک زرهی، تا فرماندهی لشکر یک زرهی و فرماندهی منطقه‌ی نظامی شمال غرب یمن پیمود. او در دفاع از نظام جمهوری یمن نقش ویژه‌ای ایفا کرد و در جریان بازگرداندن وحدت یمن، در سال 1994 فرماندهی میدانی جبهه‌ی عدن را با هدف سرکوب جدایی‌طلبان برعهده داشت. در روند ادغام نیروهای مسلح یمن، پس از وحدت دو یمن، نقش موثری ایفا کرد. او در عین حال، در حوزه‌ی سیاسی نیز فعال بود و در کمیته‌ی دایمی حزب کنگره‌ی مردمی عام (حزب حاکم) برای سه دوره‌ی پیاپی و همچنین در کمیته‌ی دایمی دفاع این حزب عضویت داشت.

احمر در آغاز حکومت علی عبدالله صالح پس از آن که تلاش حزب ناصری یمن (به فرماندهی عیسی محمد سیف) را برای کودتای نظامی علیه حکومت با شکست مواجه کرد، توانست موقعیت خود را به عنوان دولتمردی قدرتمند تثبیت کند. در مارس 2011 با اوج‌گیری انقلاب مردمی با انقلابیون همراه شد. پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح، به سمت مشاور امنیتی رئیس‌جمهور جدید (عبدربه منصور‌ هادی) منصوب گردید. حوثی‌ها پس از کودتا علیه منصور‌ هادی منزل علی محسن الاحمر را محاصره کردند، اما او پیش‌تر به خارج گریخته بود. در عربستان سعودی به دولت تبعیدی عبدربه منصور‌ هادی پیوست و در سال 2016 از سوی منصور هادی که خود را رئیس‌جمهور قانونی یمن می‌دانست به فرماندهی کل نیروهای مسلح کشورش منصوب شد.

علی محسن الاحمر برادر ناتنی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن، بوده است.