جان اندرسون

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۲۳ توسط Shahraabi (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جان اندرسون (John Anderson)
زادروز ونکوور کانادا 1947م
ملیت امریکایی
تحصیلات و محل تحصیل مدرک کارشناسی‌ از دانشگاه بریتیش کلمبیا در 1968 و دکترا از دانشگاه استنفورد در 1972
شغل و تخصص اصلی روان‌شناس
شغل و تخصص های دیگر تدريس دروس مرتبط با روان‌شناسىِ شناختى در مقطع ليسانس و فوق ليسانس
فعالیت‌های مهم شكل‌دهی نظريۀ ACT- پیشگام استفاده از رایانه‌ها برای مدل‌سازی معماری ذهن انسان (رویکردی که به "تحلیل منطقی" معروف است)
آثار معمارى شناختی (1983)؛ زبان، حافظه و اندیشه(۱۹۷۶)؛ شخصیت سازش‌پذیر فکر (۱۹۹۰)؛ یادگیری و حافظه: رویکرد یکپارچه (۲۰۰۰)؛ چگونه ذهن انسان در جهان فیزیکی رخ می‌دهد؟(۲۰۰۷)؛ روان‌شناسی شناختی و پیامدهای آن (۲۰۱۴).
گروه مقاله روانشناسی و روانپزشکی
جوایز و افتخارات دریافت جایزۀ معتبر اتکینسون از آکادمی ملی علوم ایالات متحده در سال ۲۰۱۶- برندهٔ مدال بنجامین فرانکلین
جان اندرسون

جان اندرسون (1947-            )     (John Anderson)

(با نام کامل: جان رابرت اندرسون[۱]روان‌شناس امریکایی، زادۀ ونکوور[۲]، بریتیش کلمبیا[۳]، کانادا[۴] که در بخش فقيرنشين شهر ونكوور بزرگ شد. در 1968 مدرک کارشناسی‌ را از دانشگاه بریتیش کلمبیا[۵] و دکترا را در 1972 از دانشگاه استنفورد[۶] دریافت کرد. او پس از دریافت دکترا، استادیار[۷] دانشگاه ییل[۸] شد. يك سال در آن دانشگاه ماند و دروس مرتبط با روان‌شناسىِ شناختى را در مقطع ليسانس و فوق ليسانس تدريس كرد. در طول اين مدت، علاقه‌اش به ساختارها و فرآيندهاى شناختى گسترش يافت.

اندرسون به درک ارتباط بين زبان و تفكر نیز علاقه خاصى داشت و هنگامى كه كرسى دكترى دانشگاه استنفورد به او پيشنهاد شد، فرصتى براى ادامۀ تحقيقات در اين زمينه برایش فراهم آمد. سپس به دانشگاه ميشيگان [۹]انتقال يافت. در سومين سال حضورش در دانشگاه ميشيگان، علاقه‌اش به زبان و يادگيرى به مراتب بيشتر شد و در آن هنگام بود كه الگوى شبيه‌سازى كامپيوترى از اكتساب زبان را طراحى کرد. ارتباطش با جيمز گرينو[۱۰] كه بر روى يادگيرى و استدلال كار مى‌كرد، سبب شد که او به كاربرد روان‌شناسى شناختى در آموزش علاقه‌مند شود.

در همان دانشگاه میشیگان بود که او با همسرش آشنا شد که دانشجوى كارشناسى بود. آن دو در ١٩٧٣ با هم ازدواج كردند و پس از آن، همكارى فكرى نزديكى با یکدیگر داشتند.

اندرسون آزمايشاتى انجام داد كه منجر به شكل‌گيرى نظريۀ ACT[۱۱] (كنترل انطباقیِ تفكر) شد. او از اصطلاح "معمارى شناختى" استفاده كرد كه به طرح و سازماندهى ذهن اشاره دارد و در كتاب معمارى شناختی[۱۲] (1983)، نظريۀ ACT را به طور كامل شرح داده است. 

اندرسون در استفاده از رایانه‌ها برای مدل‌سازی معماری ذهن انسان[۱۳] پیشگام است، رویکردی که به "تحلیل منطقی[۱۴]" معروف است. تحليل منطقى مبتنى بر اين ايده است كه براى درک تفكر انسان، ضرورتى براى طرح يك نظريه از مكانيسم‌هاى آن وجود ندارد . در عوض، ضرورى است كه هنگام مواجهۀ فرد براى حل يك مسئله ساختار احتمال درک شود. اندرسون به طرح يك نظريۀ جديد از يادگيرى فرايندى پرداخت كه تحلیل منطقى را در آن ادغام کرد. نظريۀ ACT-R[۱۵] بر اهميت تمرين در يادگيرىِ مؤلفه‌هاى هر نوع مهارتى تأكيد کرد و تمرکز اصلى نظريه بر اين است كه به منظور يادگيرى يك مهارت پيچيده، بايد در هر مؤلفه به‌طور مجزا مسلط شده باشيم.

او همچنین درگیر مطالعات تجربی دقیقی است و با استفاده از فن‌آوری اف‌.ام‌.آر.آی[۱۶] (نوعی روش تصویربرداری در ام.آر.آی) تلاش می‌کند حمایت مالیِ تجربی از مدل‌های نظری‌اش را فراهم سازد.

اندرسون نویسنده یا نویسندۀ همکار بیش از ۳۲۰ مقالۀ مجلات و فصول کتاب است. او همچنین نویسنده، نویسندۀ همکار یا سردبیر شش کتاب بسیار تاثیرگذار نیز هست. اندرسون جوایز و مدارج افتخاری بسیاری دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۶، آکادمی ملی علوم ایالات متحده[۱۷]، جایزۀ معتبر اتکینسون[۱۸] را به وی اهدا کرد. او همچنین برندهٔ مدال بنجامین فرانکلین[۱۹] شده‌ است.

در حال حاضر، در دانشگاه کارنگی ملون[۲۰] استاد روان‌شناسی و علوم کامپیوتر[۲۱] است.

از دیگر آثار اوست: زبان، حافظه و اندیشه[۲۲] (۱۹۷۶)؛ شخصیت سازش‌پذیر فکر[۲۳] (۱۹۹۰)؛ یادگیری و حافظه: رویکرد یکپارچه[۲۴] (۲۰۰۰)؛ چگونه ذهن انسان در جهان فیزیکی رخ می‌دهد؟[۲۵] (۲۰۰۷)؛ روان‌شناسی شناختی و پیامدهای آن[۲۶] (۲۰۱۴).

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Robert_Anderson_(psychologist)

http://act-r.psy.cmu.edu/peoplepages/ja/

https://www.cmu.edu/dietrich/psychology/people/core-training-faculty/anderson-john.html

https://www.apa.org/science/about/psa/2011/01/john-anderson

https://www.amazon.com/John-R.-Anderson/e/B001HD37D6

 


 1. John Robert Anderson
 2. Vancouver
 3. British Columbia
 4. Canada
 5. University of British Columbia
 6. Stanford University
 7. assistant professor
 8. Yale University
 9. University of Michigan
 10. James Grino
 11. Adaptive Control of Thought
 12. The Architecture of Cognition
 13. architecture of the human mind
 14. rational analysis
 15. (ACT-R (Adaptive Control of Thought-Rational
 16. fMRI 
 17. (US National Academy of Sciences (NAS
 18. Atkinson
 19. Benjamin Franklin Medal
 20. Carnegie Mellon University
 21. Computer Science
 22. Language, Memory, and Thought
 23. The Adaptive Character of Thought
 24. Learning and Memory: An Integrated Approach
 25. How Can the Human Mind Occur in the Physical Universe?
 26. Cognitive Psychology and Its Implications