درویش، احمدرضا (تهران ۱۳۴۰ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from احمدرضا درویش)
احمدرضا درویش
زادروز تهران 2 مرداد ۱۳۴۰ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل معماری و گرافیک
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلمنامه‌نویس
آثار  آخرين پرواز (۱۳۶۸)؛ كيميا (۱۳۷۳)؛ متولد ماه مهر (۱۳۷۸)؛ دوئل (۱۳۸۲)؛ رستاخيز (۱۳۹۲)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه از سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر (1373)؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر (1382)؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر (1392)
احمدرضا درویش
احمدرضا درویش

احمدرضا درویش (تهران 2 مرداد ۱۳۴۰ش- )


فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینمای ایران. فارغ‌التحصیل‌ رشتۀ معماری‌ و گرافیک‌ است. فعالیتش‌ را از ۱۳۶۱ در تلویزیون‌ آغاز کرد، و سپس به عنوان دستیار کارگردان، مدیر تولید و بازیگر با رحیم رحیمی‌پور در تولید فیلم زندان دوله تو (1364) همکاری کرد. درویش نخستین فیلم‌ بلندش را با عنوان آخرین‌ پرواز در سال ۱۳۶۸ ساخت و پس از این فیلم تاکنون عمدۀ کارهایی که ساخته در گونۀ جنگی قرار می‌گیرند. وی از جملۀ فیلمسازانی است که آسیب‌شناسی جنگ در زمان حال دغدغۀ اصلی اوست. درویش تاکنون هشت فیلم در کارنامۀ فیلمسازی خود دارد که فیلمنامۀ آنها را هم خودش به نگارش درآورده است. ساخته‌های درویش از میانۀ راه (یعنی از فیلم کیمیا) ضمن مورد توجه عموم و منتتقدان سینمایی قرار گرفتن توانسته‌اند جوایز مهمی را از جشنواره‌های فجر و جشن خانه‌ سینما دریافت کنند. احمدرضا درویش طی سال‌های 1375 تا 1379 مدیرعامل خانه سینما بوده و داوری چندین دورۀ جشنواره‌ فیلم فجر و جشنواره‌های دیگر را در کارنامه‌اش دارد.


برخی از جوایز

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه از سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم کیمیا (1373)

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم دوئل (1382)

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم رستاخیز (1392)فهرست آثار سینمایی (نویسنده و کارگردان)