رامین فر، ایرج (تهران ۱۳۲۸ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from ایرج رامین فر)

ایرج رامین‌فر (تهران ۱۳۲۸ش- )

ایرج رامین‌فر
زادروز تهران ۱۳۲۸ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی طراح صحنه و لباس
آثار غریبه و مه (۱۳۵۲)؛ هیولای درون (۱۳۶۲)؛ زرد قناری (۱۳۶۷)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس از دوره‌های نوزدهم، بیست و چهارم، بیست و هفتم و بیست و نهم جشنواره فیلم فجر
ایرج رامین‌فر

طراح صحنه و لباس سینمای ایران. بیشترین تجربه‌اش در طراحی فیلم‌های تاریخی و فضاهای بومی است. از نخستین کارهایش طراحی دکور و لباس غریبه‌ و مه (۱۳۵۲) است؛ او در این فیلم، دهکده‌ای شمالی ساخت که‌ مردمش فرهنگ‌ و آداب‌ورسومی ابتدایی داشتند. مرگ یزدگرد (۱۳۶۱)، نخستین تجربه‌اش در زمینۀ فیلم تاریخی است. تحقیق‌های اولیه او‌ نشان داد که‌ اطلاعات معتبری از معماری‌، لباس‌، ابزار و آرایش ایرانیان در بسیاری از ‌دوره‌های تاریخی در دست نیست. براساس کتاب‌های مصور گریشمن و پوپ و ذوق خود، لباس‌هایی برای بسیاری از شخصیت‌های تاریخی طراحی و ابداع کرد. ازجمله کار‌های دیگر اوست: هیولای درون (۱۳۶۲)، زرد قناری (۱۳۶۷)، زنگ‌ها (۱۳۶۵)، شاید وقتی‌ دیگر... (۱۳۶۶)، خانۀ خلوت (۱۳۷۰)، نیمه پنهان (۱۳۷۹)، طلای سرخ (۱۳۸۱)، برگ برنده (۱۳۸۲) و مجموعه‌های تلویزیونی مثل‌آباد (۱۳۶۲)، سربداران (۱۳۶۳)، سلطان‌ و شبان (۱۳۶۳)، و کوچک جنگلی (۱۳۶۵).

رامین‌فر از دوره‌های نوزدهم، بیست و چهارم، بیست و هفتم و بیست و نهم جشنواره فیلم فجر به ترتیب برای فیلم‌های سگ‌کشی (1379)، شاهزاده ایرانی (1384)، وقتی همه خوابیم (1387) و جرم (1389) سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس دریافت کرده است.