رفیعی، علی (اصفهان ۱۳۱۷ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from علی رفیعی)

علی رفیعی (اصفهان ۱۳۱۷ش- )

علی رفیعی
زادروز اصفهان ۱۳۱۷ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل كارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن، دكترای تئاتر از دانشگاه سوربن، ديپلم عالی كارگردانی از دانشگاه بين‌المللی تئاتر فرانسه و ديپلم بازيگری از مدرسۀ شارل دولن فرانسه
شغل و تخصص اصلی کارگردان و طراح تئاتر
آثار خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از قتل میرزاتقی خان فراهانی، شیون و استغاثه پای دیوار بزرگ شهر
گروه مقاله تئاتر
علی رفیعی
علی رفیعی

کارگردان و طراح تئاتر ایران. از ۱۳۵۴ کارش را در تئاتر آغاز کرد، و در ردیف کارگردان‌ها و طراحان هنری مطرح قرار گرفت. طراحی هنری نمایش‌نامه‌هایش را خودش انجام می‌دهد، و آن را جزو وظایف کارگردان می‌داند. دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن، دکترای تئاتر از دانشگاه سوربن، دیپلم عالی کارگردانی از دانشگاه بین‌المللی تئاتر فرانسه و دیپلم بازیگری از مدرسۀ شارل دولن فرانسه است.

طراحی صحنه و لباس نمایش‌نامۀ یادگار سال‌های شن، که در ۱۳۷۱ش در «تالار وحدت» اجرا شد، یکی از کارهای شاخص او محسوب می‌شود، که پرداخت و جلوه‌ای اپرایی داشت. از نمایش‌نامه‌های دیگر اوست: آنتیگونه، خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از قتل میرزاتقی خان فراهانی، شیون و استغاثه پای دیوار بزرگ شهر، جنایت و مکافات، عروسی خون، و شازده احتجاب، که سادگی عناصر صحنه و استفاده‌های متعدد و تمثیلی از اشیا و وسایل بزرگ و حجیم در آن‌ها نظرگیر است.

علی رفیعی همچون اغلب همکارانش از دهۀ ۱۳۷۰ش به تجربه‌اندوزی در سینما علاقه‌مند شد، و در ۱۳۸۳ش فیلم بهار خزر که به ماهی‌ها عاشق می‌شوند تغییر نام یافت را ساخت و سال 1389 نیز فیلم آقا یوسف را با نویسندگی خودش کارگردانی کرد.