مهرجویی، ژیلا (۱۳۲۴ـ۱۳۹۲ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from ژیلا مهرجویی)

ژیلا مهرجویی (۱۳۲۴ـ ۱۳۹۲ش)

ژیلا مهرجویی
زادروز ۱۳۲۴ش
درگذشت ۱۳۹۲ش
ملیت  ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد جامعه شناسی سینما از دانشگاه اوت اتور پاریس
شغل و تخصص اصلی طراح لباس و صحنه
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس داریوش مهرجویی (برادر)
جوایز و افتخارات جایزه از هجدهمین و بیستمین جشنواره فیلم فجر (برای طراحی صحنه فیلم های «بوی کافور، عطر یاس» و «خانه ای روی آب»)
ژیلا مهرجویی
ژیلا مهرجویی

طراح لباس و صحنه در سینمای ایران. او فارغ‌التحصیل رشتۀ کارگردانی از مدرسۀ عالی تلویزیون و سینما در سال ۱۳۵۱ بود. کارشناسی ارشد خود را هم در رشتۀ جامعه‌شناسی سینما از دانشگاه اوت اتور پاریس گرفت. فعالیت سینمایی خود را به عنوان منشی صحنه با فیلم «چشمه» اثر آربی آوانسیان آغاز کرد و در چند فیلم هم از جمله «اجاره‌نشین‌ها»، «شیرک» و «گیلانه» مدیریت هنری را به‌عهده داشت. اما مهم‌ترین کار او در سینما طراحی لباس و صحنه بود و در همین زمینه از هجدهمین و بیستمین جشنوارۀ فیلم فجر برای فیلم‌های «بوی کافور عطر یاس» و «خانه‌ای روی آب» هر دو اثر بهمن فرمان‌آرا موفق به کسب جایزه شد.

ژیلا مهرجویی با بسیاری از کارگردانان برجستۀ سینمای ایران ازجمله داریوش مهرجویی، عباس کیارستمی، رخشان بنی‌اعتماد و تهمینه میلانی همکاری کرده و طراحی لباس و صحنۀ بسیاری از فیلم‌های آنان را به‌عهده داشته است. از دیگر کارهای او ساخت ۱۵ فیلم کوتاه مستند، داستانی و تبلیغاتی و نوشتن حدود ۲۰ فیلم‌نامۀ بلند و سریالی و ترجمۀ دو کتاب از زبان‌های فرانسه و انگلیسی به فارسی است. او خواهر داریوش مهرجویی، کارگردان برجستۀ ایرانی، است.

وی پس از آن که در یکی از بیمارستان‌های تهران عمل جراحی قلب انجام داده و بستری بود، به دلیل افت فشار خون درگذشت.