هنر ملی، گروه

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from گروه هنر ملی)
امیرحسین جهانبگلو
امیرحسین جهانبگلو
فریدون رهنما
فریدون رهنما

گروه هنر ملی

در ۱۳۳۵ش به‌همت شاهین سرکیسیان و با همکاری عباس جوانمرد، بهمن فُرسی، فریدون رهنما، خجسته ‌کیا، احمد براتلو، امیرحسین جهانبگلو، علی نصیریان، جمشید لایق، و اسماعیل داورفر تشکیل شد. هدف گروه، اعتلای هنر نمایش کشور بااستفاده از اجرایِ صحنه‌ایِ افسانه‌ها و داستان‌های فولکلوریک بود، به ‌نحوی که روحیه و روابط و علایق مادی، معنوی، اجتماعی، مذهبی، و تاریخی ایران را نشان بدهد.

اعضای گروه مذکور، نمایش‌های محلل، مرده‌خورها، و افعی طلایی (خرقۀ آلوده) هر سه از علی نصیریان، که براساس داستان‌هایی از صادق هدایت نوشته شده بود، را به‌ کارگردانی عباس جوانمرد اجرا کردند. بلبل سرگشته نمایش‌نامۀ دیگری از نصیریان بود که جوانمرد و براتلو در ۱۳۳۷ش مشترکاً آن را کارگردانی کردند.

با تأسیس تلویزیون خصوصی ثابت‌پاسال، «گروه هنر ملی» نمایش‌هایی را به‌ شکل زنده و با کارگردانی عباس جوانمرد اجرا کرد، که از آن جمله‌اند: در منطقۀ جنگی اثر یوجین اونیل، ویلای یوکا نوشتۀ ایزابل جورج شرایبر، بادسام اثر اوگوست استریندبرگ، تقلا، تیر شکسته از نصرت پرتوی، داربست، زنگوله‌ها از عباس جوانمرد، و غروب در دیاری غریب از بهرام بیضایی.

نصرت پرتوی، اسماعیل داورفر، جمشید لایق، حسین کسبیان، رقیه چهره‌آزاد، فیروز بهجت‌محمدی، و پرویز فنی‌زاده بازیگرانی بودند که با این گروه همکاری می‌کردند.