آدم برفی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
کاور فیلم
کاور فیلم

آدم‌برفی Snowman (Iranian film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داوود میرباقری. میرباقری به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر کمدی را در سال 1373 تولید کرده است. آدم‌برفی در بخش مسابقه‌ی سینمای ایران سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم (1373) به نمایش درآمد و بعد به دلیل پوشش زنانه‌ی اکبر عبدی در نقش اصلی فیلم توقیف شد. در سال 1376 از توقیف درآمد و بعد از اکران عمومی به پرفروش‌ترین فیلم سال تبدیل شد. میرباقری در این فیلم برای این‌که بتواند به شکل باور‌پذیری مسأله‌ی مهاجرت، غربت و اسارت ایرانی‌ها در میانه‌ی رفتن و ماندن را به نمایش بگذارد، چاره‌ای نداشته تا هم‌زمان تراژدی و کمدی را شانه‌به‌شانه‌ی هم به تصویر بکشد.


خلاصه‌ی داستان

عباس خاکپور به قصد سفر به آمریکا به ترکیه می‌رود تا ویزای آمریکا را بگیرد. او چهاربار و با قیافه‌های مختلف به سفارت آمریکا مراجعه می‌کند، اما موفق به اخذ ویزا نمی‌شود. پس از مدتی او در دام چند ایرانی، جواد و رئیسش اسی می‌افتد که در هتلی در استانبول، با مشارکت مدیر آن معروف به چرچیل، دفتری ایجاد و به کلاه‌برداری مشغول است. به پیشنهاد اسی، عباس خود را در کسوت زنی درآورده و نام خود را درنا می‌گذارد تا بتواند ویزای ورود به آمریکا را به دست آورد. اما آشنایی و علاقه‌اش به زنی به نام دنیا که در هتل مستخدمه است، سبب می‌شود تا تصمیم خود را تغییر داده و قصد بازگشت به ایران را نماید. اسی و هم‌دستانش مشکلاتی برایشان پیش می‌آورند، اما نهایتاً عباس و دنیا به خواسته‌ی خود و مراجعت به ایران دست می‌یابند.


عوامل فیلم

کارگردان: داود میرباقری

نویسنده: داود میرباقری

موسیقی: فرهاد فخرالدینی

فیلم‌بردار: مازیار پرتو

تدوین: محمدرضا مویینی

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندری

بازیگران: اکبر عبدی؛ آزیتا حاجیان؛ داریوش ارجمند؛ مهدی فتحی؛ پرویز پرستویی؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ سیروس گرجستانی؛ شهره سلطانی؛ محمدولی احمدلو؛ فرامرز روشنایی؛ اردشیر ایران‌نژاد؛ منوچهر علی‌پور؛ عبدالله احمدی؛ رضا احمدوند؛ امیر فرمانی؛ حسن کاربیت؛ محمد کریم


[۱]

[۲]