آمچی، دان (۱۹۰۸ـ۱۹۹۳)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دان آمچی
Don Ameche
زادروز ویسکانسین ۱۹۰۸م
درگذشت ۱۹۹۳م
ملیت امریکایی
تحصیلات و محل تحصیل حقوق
شغل و تخصص اصلی بازیگر
آثار بازی در ارکستر رگتایم الکساندر (۱۹۳۸)؛ بهشت می‌تواند منتظر بماند (۱۹۴۳) اثر کلاسیک ارنست لوبیچ؛ بخواب عشق من (۱۹۴۸) اثر داگلاس سیرک؛ تعویض جاها (۱۹۸۳)؛ پیله (۱۹۸۵)؛ همه‌چیز تغییر می‌کند (۱۹۸۸)؛ ژوزت (۱۹۳۸)، و موزیکا‌ل‌هایی، همچون در راه آرژانتین (۱۹۴۰)
گروه مقاله بازیگر
دان آمچی
دان آمچی

دان آمچی (۱۹۰۸ـ ۱۹۹۳) (Ameche, Don)

(نام اصلی: دامینیک آمچی[۱]) بازیگر امریکایی. ازجملۀ بازیگران تاریخِ سینمای امریکا بود که از اواسط دهۀ ۱۹۳۰ تا اواسط دهۀ ۱۹۴۰ در بسیاری از فیلم‌های هالیوود نقش اول را برعهده داشت؛ ازجملۀ فیلم‌های اوست: ارکستر رگتایم الکساندر[۲] (۱۹۳۸)، بهشت می‌تواند منتظر بماند[۳] (۱۹۴۳) اثر کلاسیک ارنست لوبیچ[۴] و بخواب عشق من[۵] (۱۹۴۸) اثر داگلاس سیرک[۶]. پس از این دوره با ارائه بازی قوی در فیلم تعویض جاها[۷] (۱۹۸۳)، بازگشتی به سینما داشت که به بازی در فیلم پیله[۸] (۱۹۸۵) و نیز ایفای نقش اول در فیلم همه‌چیز تغییر می‌کند[۹] (۱۹۸۸) منجر شد.

آمچی در ایالت ویسکانسین[۱۰] به‌دنیا آمد و بازیگری را، زمانی‌که هنوز دانشجوی حقوق بود، در گروه‌های نمایش‌ کوتاه و نیز در رادیو آغاز کرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در ۱۹۳۵ ایفا کرد. تا ۱۹۴۵ در فیلم‌های فراوانی ظاهر شد و غالباً نقش جوانی هوس‌باز را در کمدی‌هایی، مانند ژوزت[۱۱] (۱۹۳۸)، و موزیکا‌ل‌هایی، همچون در راه آرژانتین[۱۲] (۱۹۴۰)، بازی کرد.
 1. Dominic Amici
 2. Alexander’s Ragtime Band
 3. Heaven Can Wait
 4. Ernst Lubitsch
 5. Sleep, My Love
 6. Douglas Sirk
 7. Trading Places
 8. Cocoon
 9. Things Change
 10. Wisconsin
 11. Josette
 12. Down Argentine Way