آواز گنجشکها

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

آواز گنجشک‌ها The Song of Sparrows (Iranian movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی مجید مجیدی. مجیدی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم را در سال 1386 تولید کرده است. آواز گنجشک‌ها در سال 2009 در لیست پنج فیلم برتر خارجی هیات ملی منتقدین آمریکا قرار داشته و این فیلم در مراسم اسکار ۲۰۰۹ نماینده‌ی سینمای ایران بوده است. فیلم در اولین اکرانش در بخش مسابقه‌ی سینمای ایرانِ بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر در 7 رشته نامزد دریافت جایزه بود و نهایتا 4 سیمرغ جشنواره (از جمله بهترین کارگردانی) را دریافت کرد. آواز گنجشک‌ها که برنده‌ی جوایز ارزشمندی از جشنواره‌های معتبر جهانی شده در زمان نمایش خود با استقبال خوب منتقدان و مردم مواجه شد. نمایش این فیلم در خارج از کشور نیز بازتاب‌های گسترده‌ای داشت. خبرگزاری فرانسه در زمان نمایش این فیلم در جشنواره‌ی برلین درباره‌ی این فیلم نوشت: آواز گنجشک‌ها همانند فیلم بچه‌های آسمان، که در سال ۱۹۹۹ نامزد بهترین فیلم خارجی اسکار شد، بی‌گناهی و ابتکار کودکان را در مقابله با سختی‌ها و مشکلات زندگی به تصویر کشیده است.


خلاصه‌ی داستان

داستان این فیلم درباره‌ی زندگی کریم (رضا ناجی) کارگر یک مرکز پرورش شترمرغ است که با خانواده‌اش در یکی از روستاهای اطراف تهران زندگی می‌کند. کریم به دلیل خراب شدن سمعک دخترش و نزدیک بودن امتحانات او مجبور می‌شود به شهر برود تا برای دخترش سمعک تازه بخرد، اما هزینه‌ی تهیه‌ی مجدد سمعک از توان او خارج است. کریم که به دلیل فرار شترمرغی از مرکز پرورش شترمرغ‌ها، کار خود را رها کرده متوجه می‌شود که از طریق کار با موتورسیکلتش در تهران می‌تواند پول خوبی به دست بیاورد و هزینه‌ی زندگی‌اش را تامین کند. او با آمدن به دل شهر با آدم‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شود. در عین حال پسر کریم به همراه دوستانش آرزو دارند تا آب انبار روستا را که به صورت متروکه می‌باشد از لجن خالی کنند و شاه‌ماهی قرمزی را به درون آن بیندازند.


برخی از جوایز

خرس طلایی بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی فیلم برلین (2008)؛ خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد (رضا ناجی) از جشنواره‌ی فیلم برلین (2008)؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین تدوین (حسن حسندوست) از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی (حسین علیزاده) از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی (سعید ملکان) از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر.


عوامل فیلم

کارگردان: مجید مجیدی

تهیه‌کننده: مجید مجیدی

نویسنده: مجید مجیدی؛ مهران کاشانی

موسیقی: حسین علیزاده

فیلم‌بردار: تورج منصوری

تدوین: حسن حسندوست

چهره‌پرداز: سعید ملکان

بازیگران: رضا ناجی؛ کامران دهقان؛ حامد آغازی؛ پویا صالحی؛ محمدرضا شیخی؛ شبنم اخلاقی؛ نشاط نظری[۱]

[۲]