اخراجیها

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
کاور فیلم اخراجیها
کاور فیلم اخراجیها

اخراجی‌ها Expulsions (movie)


سه‌گانه‌ی کمدی سینمایی‌ای ساخته‌ی مسعود ده‌نمکی با موضوع جنگ ایران و عراق. هرکدام از این فیلم‌ها در زمان اکرانشان پرفروش‌ترین فیلم سال بودند و علاوه بر این قسمت دوم این سه‌گانه در پایان اکرانش پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفت. اولین اخراجی‌ها در سال 1385 تولید و در سال بعد ۱۳۸۶ اکران شد؛ اخراجی‌ها 2 در سال ۱۳۸۷ تولید و در سال 1388 اکران شد و نهایتا اخراجی‌ها 3 در سال 1389 ساخته شد و از انتهای همان سال به نمایش درآمد و طی سال بعد نیز اکرانش ادامه داشت. نویسنده‌ی این سه‌گانه ده‌نمکی و تهیه‌کننده‌ی فیلم‌های اول و دوم حبیب‌الله کاسه‌ساز و قسمت سوم نیز خود ده‌نمکی بوده است.


جوایز و افتخارات

سیمرغ بلورین فیلم برگزیده‌ی تماشاگران برای اخراجی‌ها از بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فجر (1385)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران برای کارگردانی اخراجی‌ها 2 از بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر (1387).


خلاصه‌ی داستان

مجید از خلافكارهای یكی از محله‌های تهران، عاشق دختر میرزا (یك گیوه‌دوز عارف) است و شرط ازدواج او سر به راه شدن مجید است. مجید برای رسیدن به نرگس دست به دروغ و كلك می‌زند، اما نقشه‌اش افشا می‌شود. وی احساس می‌كند كه بر سر راه خود رقیبی وجود دارد كه از بچه‌های جبهه است و برای این كه از او عقب نیفتد، با نوچه‌هایش راهی جبهه می‌شوند. در جبهه برای آنها اتفاقاتی رخ می‌دهد و نهایتا مجید شهید می‌شود. (اخراجی‌ها)

درگیری شدیدی در منطقه‌ی نبرد ادامه دارد. دشمن بیمارستان صحرایی را محاصره می‌كند و همه‌ی اخراجی‌ها و هم‌رزمانشان در پی راهی برای نجات می‌گردند. دشمن با اسیرگیری گسترده قصد یك مانور تبلیغاتی را دارد. همه‌ی اسرا به یك اردوگاه اسرای ثبت نام نشده منتقل می‌شوند. خانواده‌ی اخراجی‌ها برای زیارت عازم مشهد هستند و به طور ناخواسته درگیر یك حادثه‌ تروریستی می‌شوند. دشمن با فراخواندن خبرنگاران خارجی و داخلی به اردوگاه و تطمیع و تهدید برخی از اسرا و ایجاد چندپارچگی بین آنها، نقشه‌ی شومی در سر دارد. تروریست‌ها با دشمن هم‌دست شده‌اند، و دشمن در بین اسرا به دنبال چهره‌های شاخص فرمانده و روحانی می‌گردد. (اخراجی‌ها 2)

جنگ تمام شده. اخراجی‌ها و دیگر هم‌رزمانش به شهر برگشته‌اند و هركس در پی كسب و كاری است. یك برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی در تلاش است تا تعدادی از رزمندگان را برای حضور در یك برنامه دعوت كند. شرایط نامساعد حال یكی از هم‌رزمان او را راهی بیمارستان می‌كند، اما بر اثر حوادثی در سطح شهر دیر به بیمارستان می‌رسد و تا پای شهادت پیش می‌رود. این بهانه‌ای برای حضور هم‌رزمان سابق در بیمارستان می‌شود كه حالا هر یكشان شخصیتی جدید دارند. (اخراجی‌ها 3)


عوامل فیلم اخراجی‌ها

بازیگران: کامبیز دیرباز؛ اکبر عبدی؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ قاسم زارع؛ علیرضا اوسیوند؛ مریلا زارعی؛ نگار فروزنده؛ لیلا بلوکات؛ غلامرضا علی‌اکبری؛ منوچهر آذر؛ فخرالدین صدیق شریف؛ سپند امیرسلیمانی؛ سیروس کهوری‌نژاد؛ سیروس اسنقی؛ محمود مقامی

انتخاب بازیگران: محمدرضا شریفی‌نیا

مدیر فیلم‌برداری: حسن پویا

تدوین: رضا بهارانگیز

طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی؛ محمدرضا شجاعی

آهنگ‌ساز: فریدون شهبازیان

صدابردار: مهران ملکوتی

صداگذار: بهروز شهامت

چهره‌پرداز: امیر اسکندری

جلوه‌های ویژه: جواد شریفی‌راد


عوامل فیلم اخراجی‌ها 2

بازیگران: اکبر عبدی؛ امین حیایی؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ ارژنگ امیرفضلی؛ سید جواد هاشمی؛ مهران رجبی؛ جواد رضویان؛ شیلا خداداد؛ نگار فروزنده؛ نیوشا ضیغمی؛ مهراوه شریفی‌نیا؛ شهره لرستانی؛ مینا جعفرزاده؛ لیلا بلوکات؛ نرگس محمدی

انتخاب بازیگر: محمدرضا شریفی‌نیا

مدیر فیلم‌برداری: تورج منصوری

طراح صحنه و لباس: کیوان مقدم

صدابردار: محمود خرسند

طراح چهره‌پردازی: ایمان امیدواری

جلوه‌های ویژه‌ی رایانه‌ای: علیرضا فخاریه

جلوه‌های ویژه‌ی میدانی: جواد شریفی‌راد


عوامل فیلم اخراجی‌ها 3

بازیگران: امین حیایی؛ اکبر عبدی؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ حسام نواب صفوی؛ رضا رویگری؛ سید جواد هاشمی؛ یوسف صیادی؛ علی دهکردی؛ قاسم زارع؛ سپند امیرسلیمانی؛ فخرالدین صدیق شریف؛ امیر نوری؛ محمود مقامی؛ سیروس

مدیر فیلم‌برداری: فرشاد گل‌سفیدی

تدوین: محسن توکلی

طراح صحنه و لباس: حسن روح‌پروری

آهنگساز: بهنام ابطحی

صدابردار: بابک اخوان

صداگذار: علیرضا علویان[۱]

[۲]

[۳]

[۴]

[۵]