اعتراض (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 08:46, 12 September 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
کاور فیلم
کاور فیلم

اعتراض protest (movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی مسعود کیمیایی. کیمیایی به عنوان کارگردان و نویسنده این فیلم جنایی را در سال 1378 تولید کرده است. اعتراض در هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر نامزد دریافت 7 سیمرغ، از جمله در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود، اما نهایتا جایزه‌ی بهترین صداگذاری و میکس (اسحاق خانزادی) را از جشنواره دریافت کرد. اعتراض جدا از پس‌زمینه‌ی پر رنگ سیاسی‌اش که در تلفیق با مایه‌های لمپنی کارنامه‌ی کیمیایی به ترکیبی همخوان دست یافته یک فیلم‌فارسی عاشقانه با تم عشق دختر پولدار و پسر فقیر است.


خلاصه‌ی داستان

امیرعلی که شریفه، نامزد برادرش رضا، را به دلیل رابطه نامشروعش با مردی به نام احمد به قتل رسانده، پس از دوازده سال از زندان آزاد می‌شود. پیش از آزادی، هم‌سلولی‌اش (محسن دربندی) انگشتری به او می‌دهد و به او سفارش می‌کند پس از گرفتن طلب او از مردی بیرون از زندان، از زنی به نام مجدی حمایت کند و سر و سامانی به زندگی او بدهد. رضا، برادر آزادشده‌اش را به یک پیتزافروشی در شمال شهر که محل کار اوست می‌برد. رضا عاشق دختر پولداری به نام لادن است که به اتفاق دوستانش از مشتریان دایمی پیتزافروشی است، و از طرفی تلاش می‌کند به ناراحتی‌های روانی دوست معتادش قاسم پایان دهد. امیرعلی به زودی مجدی را پیدا می‌کند و در حالی که تصور می‌کرده مجدی همسر محسن است، درمی‌یابد که او زنی بیوه و در واقع خواهر هم‌سلولی‌اش است که با دختر کوچکش عاطفه زندگی می‌کند. امیرعلی دلباخته‌ی مجدی می‌شود و در ملاقاتی در زندان با محسن از او اجازه‌ی عروسی با خواهرش را می‌خواهد و محسن نیز می‌پذیرد. از سویی رضا به لادن می‌گوید که به خاطر اختلاف طبقاتی میان خانواده‌ی آن دو، ازدواجشان را باید فراموش کنند و بهتر است از یکدیگر جدا شوند. نهایتا امیرعلی که موفق شده طلب محسن را بگیرد، در راه بازگشت با احمد، فاسق نامزد سابق برادرش، روبه‌رو می‌شود و احمد او را با ضربه‌های متعدد چاقو می‌کشد. در حالی که امیرعلی در خیابان و زیر باران شدید آخرین نفس‌ها را می‌کشد، لادن به پیتزافروشی که دوستانش در آن جمع شده‌اند، نزد رضا بازمی‌گردد.


عوامل فیلم

کارگردان: مسعود کیمیایی

تهیه‌کننده: سید ضیاء هاشمی

نویسنده: مسعود کیمیایی

بازیگران: محمدرضا فروتن؛ داریوش ارجمند؛ مهدی فتحی؛ میترا حجار؛ بیتا فرهی؛ پارسا پیروزفر؛ پولاد کیمیایی؛ رامین پرچمی؛ شیلا خداداد؛ رامبد شکرابی؛ حسام نواب صفوی؛ مانی رهنما؛ پرستو صالحی

فیلم‌بردار: اصغر رفیعی‌جم

تدوین: محمدرضا مویینی

چهره‌پرداز: محمدرضا قومی

موسیقی: مجید انتظامی

صدابردار: اسحاق خانزادی[۱]