افعی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 08:47, 12 September 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

افعی Viper (movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی محمدرضا اعلامی. اعلامی به عنوان نویسنده، کارگردان، تدوینگر و طراح صحنه و لباس این اثر حادثه‌ای را در سال 1371 تولید کرده است. افعی برای نخستین بار در یازدهمین دوره‌ جشنواره فیلم فجر (1371) به نمایش درآمد و طی سال بعد به پرفروش‌ترین فیلم سال تبدیل شد. همچنین این فیلم پربیننده‌ترین فیلم دهه‌ی 1370 بوده است. نقش قهرمانی این فیلم را که به عنوان مامور جمهوری اسلامی در میان گروه شبه‌نظامی قاچاقچی مواد مخدر نفوذ کرده جمشید هاشم‌پور ایفا کرده است.


خلاصه‌ی داستان[۱]

شش نفر هنگام خروج غیرقانونی از كشور، در آن سوی مرز توسط یك گروه شبه‌نظامی كه نام «افعی» بر خود نهاده‌اند و شخصی به نام بكتاش رئیس آنهاست، گرفتار می‌شوند. از این شش نفر، پدری می‌خواهد پسرش را برای تحصیل به آمریكا بفرستد. ضیاءالدین نوری، همسرش، جواد اسدی و برادرزاده‌اش، شاهین اسدی، باقی افراد گروه هستند. بكتاش از آنها می‌خواهد كه مدتی در اردوگاه افعی بمانند و به آنها كمك كنند. شاهین به دلیل سوابقش، به دستور بكتاش مأمور آموزش افراد می‌شود. افراد گروه شبه نظامی دیگری كه خود را «سازمان ایران آزاد» می‌نامند،‌ به دلیل تك‌روی و عدم قبول همكاری از سوی بكتاش، به اردوگاه افعی حمله می‌كنند و علاوه بر وارد كردن خساراتی، مقداری سلاح و مهمات را می‌ربایند و مامك ـ دختر جوان بكتاش ـ را نیز گروگان می‌گیرند. به دستور بكتاش، شاهین به همراه گروهی از افراد افعی به اردوگاه سازمان ایران آزاد حمله می‌كنند و پس از انهدام اردوگاه و كشتن تعدادی از افراد، مامك را نجات می‌دهند. شاهین كه معلوم می‌شود یك نفوذی دولت ایران است، به وسیله‌ی بی‌سیم با داخل كشور در ارتباط است. او درمی‌یابد كه گروه افعی، هروئین به ایران حمل می‌كند و این موضوع را به مامك می‌گوید. نفوذی بودن شاهین لو می‌رود و او در یك جنگ و گریز با افراد افعی، عده‌ای از آنها را می‌كشد، اما سرانجام به دام می‌افتد و هنگامی كه قرار است مجازات شود، توسط مامك نجات می‌یابد. میان افراد گروه هم دودستگی ایجاد می‌شود و در آخر كار، در نبرد میان شاهین و طرفدارانش با گروه افعی، بكتاش و افرادش نابود می‌شوند و اردوگاه او دود می‌شود و به هوا می‌رود.


عوامل فیلم

کارگردان: محمدرضا اعلامی

نویسنده: محمدرضا اعلامی

تهیه‌کننده: مرتضی شایسته

بازیگران: جمشید هاشم‌پور؛ ایلوش خوشابه؛ بهاره رهنما؛ کامران باختر؛ هوشنگ منصورخاکی؛ امیر صادقیان؛ نرسی گرگیا؛ فرهاد خان‌محمدی؛ سوسن سلیمی

مدیر فیلم‌بردار: جمشید الوندی

تدوین: محمدرضا اعلامی

طراح صحنه و لباس: محمدرضا اعلامی

آهنگساز: بابک بیات

صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی

طراح چهره‌پردازی: فرهنگ معیری

جلوه‌های ویژه: رسول التجایی؛ محمدرضا شرف‌الدین؛ مرتضی اکبری