ایران برگر (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 05:54, 26 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Iran Berger (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی، تولید سال 1393ش. مهین نویدی در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر برای چهره‌پردازی این فیلم برندۀ سیمرغ بلورین جشنواره شده است. نقش‌های اصلی فیلم را علی نصیریان و محسن تنابنده بازی کرده‌اند. جوزانی داستانش را در روستایی ناشناخته و با سوژه قرار دادن درگیری‌های انتخاباتی دو چهرۀ ثروتمند و شناخته‌‌شدۀ آن‌جا روایت می‌کند تا به ‌نوعی با این کار شرایط لامکانی و لازمانی را در داستان ایجاد کند. البته این ‌یک رویکرد و راهکاری برای بیان دغدغه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کارگردان‌هاست. ایران برگر که در گونۀ کمدی ساخته شده، در زمان اکرانش (1394) بعد از فیلم‌های محمد رسول‌الله و نهنگ عنبر در ردۀ سومین فیلم پرفروش سال قرار گرفت.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان فیلم در یک روستای زیبا با بافتی قدیمی می‌گذرد که مردمش به زبان لری صحبت می‌کنند. این روستا که شید نام دارد دارای دو خان است که یکی معدن سنگ و دیگری کارخانۀ خشکبار را که تنها منابع درآمد اهالی هستند در تملک خود دارند. این دو خان بر سر ریاست و در واقع کدخدایی شید با هم دائماً در جنگند و در نهایت وقتی موضوع انتخابات مطرح می‌شود با نامزد شدن این دونفر، جنگشان بالا می‌گیرد و البته نفر سومی هم به عنوان نامزد مصلح در این دعوا حضور دارد و آن معلم فرهیختۀ روستاست. در انتها با انتخاب معلم هر دو خان از گردونۀ رقابت کنار می‌روند. در این بین پسر یکی از خان‌ها عاشق دختر دیگری شده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: مسعود جعفری جوزانی و محمدهادی کریمی

تهیه‌کننده: فتح‌الله جعفری جوزانی

مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری

تدوینگر: مهدی حسینی‌وند

آهنگساز: ارشک رفیعی

خواننده: شهرام ناظری

صدابردار: حسن زاهدی

صداگذاری و ترکیب صدا: محمود موسوی‌نژاد

طراح صحنه و لباس: اصغر نژادایمانی

طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی

جلوه‌های ویژه: حمید رسولیان

بازیگران: علی نصیریان؛ حمید گودرزی؛ محسن تنابنده؛ فریبا متخصص؛ محمدرضا هدایتی؛ سحر جعفری جوزانی؛ بهرام افشاری؛ احمد مهرانفر؛ میرطاهر مظلومی؛ گوهر خیراندیش؛ سیاوش چراغی‌پور؛ سیروس میمنت؛ شهره لرستانی؛ سعید دلیری؛ فتح‌الله جعفری جوزانی