اینجا بدون من

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

اینجا بدون من


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی بهرام توکلی. توکلی به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر اجتماعی را در سال 1389 تولید کرده است. اینجا بدون من نخستین بار در دوره‌ی بیست و نهم جشنواره‌ی فیلم فجر در بخش رقابتی سینمای ایران (سودای سیمرغ) به نمایش درآمد، اما در رقابت با آثاری از مسعود کیمیایی، اصغر فرهادی، کیانوش عیاری و رضا میرکریمی هیچ توفیقی به دست نیاورد. این فیلم طی سال بعد ضمن اکران جوایز قابل توجهی از جشن خانه‌ی سینما دریافت کرد. اینجا بدون من فیلمی است قوی با دغدغه‌های فلسفی و روان‌شناختی که از هر دو نظر شخصیت‌ها بررسی می‌شوند و به‌خوبی از حالت تیپیک درمی‌آیند و شخصیت به معنای واقعی را می‌سازند و فرم فیلم را تشکیل می‌دهند. فیلم‌نامه‌ی این اثر با اقتباس از نمایش‌نامه باغ وحش شیشه‌ای[۱] اثر تنسی ویلیامز[۲] نوشته شده است. اگر چه این فیلم از لحاظ موضوع، شخصیت‌پردازی و بسیاری از دیالوگ‌ها و فضاها، اقتباسی از اثر اصلی است اما در اهداف و نتیجه‌گیری، فیلم کاملا در سویه‌ی مخالف نمایش‌نامه قرار دارد.


خلاصه‌ی داستان

در یک خانواده مادر، فریده، بدون وجود پدر بچه‌ها را بزرگ کرده و برای گذران زندگی در یک شرکت کنسروسازی کار می‌کند. آرزوی او شوهر دادن یلدا، دخترش است. دختری خجالتی با پاهایی ناقص که زندگی‌اش خلاصه شده در شستن و چیدن عروسک‌های شیشه‌ای‌اش. دختری آن‌قدر خجالتی که وقتی می‌خواهد در حضور کسی حرف بزند، دچار تهوع می‌شود. احسان، پسر خانواده، با نارضایتی کامل در یک انبار کار می‌کند و تنها دلخوشی زندگی‌اش، رفتن به سینما و محو شدن در تصاویر روی پرده برای فراموش کردن دردهای خودش است. زمانی که رضا، دوست احسان، به خانه‌ی آنها می‌آید و یلدا، تنها از روی صدای رضا، عاشق او می‌شود، فریده به تکاپو می‌افتد تا هرطور شده رضا را وارد خانواده‌ی خودشان کند.


برخی از جوایز

تندیس بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1390)؛ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن (فاطمه معتمدآریا) از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما؛ تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن (نگار جواهریان) از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما؛ تندیس بهترین فیلمبرداری (حمید خضوعی ابیانه) از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما؛ تندیس بهترین صداگذاری (امیرحسین قاسمی) از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما؛ تندیس بهترین طراحی صحنه و لباس (آتوسا قلمفرسایی) از پانزدهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما؛ جایزه‌ی بهترین بازیگر زن (فاطمه معتمدآریا) در سی و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مونترال کانادا (2012).


عوامل فیلم

کارگردان: بهرام توکلی

تهیه‌کننده: سعید سعدی

نویسنده: بهرام توکلی

بازیگران: فاطمه معتمدآریا؛ نگار جواهریان؛ صابر ابر؛ پارسا پیروزفر؛ پریناز ایزدیار

موسیقی: حامد ثابت

فیلم‌بردار: حمید خضوعی ابیانه

تدوین: بهرام دهقانی

طراح صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسایی

چهره‌پرداز: سعید ملکان

صدابردار: حسین بشاش

صداگذار: امیرحسین قاسمی  1. The Glass Menagerie
  2. Tennessee Williams