باباشمل (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Babashamel (movie)

سومین فیلم بلند سینمایی علی حاتمی در مقام کارگردان، تولید سال 1350ش. این فیلم موزیکال در چهارمین دوره‌ جشنواره سینمایی سپاس به عنوان بهترین فیلم دوم برگزیده شد. حاتمی در باباشمل یکی از عناصر فرهنگ عامه (لوطی و لوطی‌گری) را محمل روایت داستانش قرار داده است. نقش‌ شخصیت‌های اصلی فیلم را فردین، فروزان و ناصر ملک‌مطیعی بازی کرده‌اند.

زمان فیلم: 116 دقیقه


خلاصۀ داستان

باباشمل پس از درگیری كوچكی با لوطی حیدر در محله، با او دوست می‌شود. مدتی بعد، وی به شوكت‌الملوک دل می‌بندد. اما لوطی حیدر نیز كه از سال‌ها پیش شیفتۀ شوكت‌الملوک بوده، برای آن كه مانع ازدواج آنها نباشد، تصمیم می‌گیرد محله را ترک كند. باباشمل هم با وجود ازدواج با شوكت‌الملوک، تصمیم می‌گیرد به دنبال لوطی حیدر محله را ترک كند. شوكت برای ماندگار كردن باباشمل در محله، به سراغ لوطی می‌رود و از او می‌خواهد كه از این سفر منصرف شود. لوطی حیدر می‌پذیرد. از طرفی، باباشمل به علاقۀ قبلی لوطی حیدر به شوكت آگاه می‌شود و همین موضوع باعث بدگمانی او در ملاقات آن دو می‌گردد. به همین دلیل تصمیم به قتل لوطی می‌گیرد؛ اما حقیقت برای باباشمل روشن می‌شود و دو مرد به دوستی‌شان ادامه می‌دهند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: علی حاتمی

تهیه‌کننده: علی عباسی

تدوینگر: حسن مصیبی

مدیر فیلمبرداری: مازیار پرتو

آهنگساز: مرتضی حنانه

طراح صحنه: حسن پاک‌نژاد

طراح لباس: نصرت کریمی

طراح چهره‌پردازی: ناصر لاله‌زاری

بازیگران: محمدعلی فردین؛ فروزان؛ ناصر ملک‌مطیعی؛ همایون؛ بهمن مفید؛ ثریا بهشتی؛ غلامرضا سركوب؛ حمیده خیرآبادی؛ مرتضی حاج سیداحمدی؛ رضا بانكی