باد ما را خواهد برد

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 08:59, 12 September 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

باد ما را خواهد برد The Wind Will Carry Usفیلم بلند سینمایی ساخته‌ی عباس کیارستمی. کیارستمی به عنوان نویسنده، کارگردان، تدوینگر و تهیه‌کننده این اثر را در سال 1378 تولید کرده است. وی فیلم‌نامه‌ی باد ما را خواهد برد بر اساس طرحی از محمود آیدین نوشته است. همچنین او عنوان این فیلم را که تمی فلسفی دارد از یکی از شعرهای دفتر «تولدی دیگر» (فروغ فرخزاد) با عنوان «باد ما را با خود خواهد برد» اخذ کرده است.


خلاصه‌ی داستان

چند نفر تهرانی ـ كه فقط یكی از آنها در فیلم دیده می‌شوند، به روستای سیاه دره در كردستان می‌روند. روستائیان تصور می‌كنند كه آنها برای یافتن گنج آمده‌اند و مرد اصلی گروه نیز بدش نمی‌آید كه مردم چنین تصوری داشته باشند. تنها چیزی كه در او و دوستانش دیده می‌شود، حالتی از انتظار برای رخ دادن یك حادثه است. گاهی او از پشت بام‌ها، خود را به كنار خانه‌ی پیرزنی می‌رساند كه در آستانه‌ی مرگ است و فرزندانش در آن‌جا جمع شده‌اند و اندوهگین و منتظرند. گاهی نیز برای صحبت كردن با تلفن همراه، ناچار است به گورستان روستا كه روی قله‌ی تپه‌ی مجاور قرار دارد برود. سرانجام، در حالی كه به نظر می‌رسد همراهان مرد جوان از انتظار خسته شده و رفته‌اند، با ریزش گودال جوان حفار زخمی می‌شود و پیرزن روستایی هم می‌میرد؛ در حالی كه مرد جوان شهری، به درك تازه‌ای از فلسفه‌ی تولد و زندگی دست یافته است.


برخی از جوایز

جایزه‌ی فیپرشی بهترین فیلم جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای مؤلف بلگراد (2000)؛ جایزه‌ی تماشاگران بهترین فیلم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم سینمای جدید مونترال (2000)؛ جایزه‌ی بزرگ هیات داوران و جایزه‌ی فیپرشی بهترین فیلم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ونیز (2000).


عوامل فیلم

کارگردان: عباس کیارستمی

تهیه‌کننده: عباس کیارستمی؛ مارین کارمیتز

نویسنده: عباس کیارستمی

بازیگران: بهزاد دورانی

فیلم‌بردار: محمود کلاری

تدوین: عباس کیارستمی

موسیقی: پیمان یزدانیان

صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک[۱]