بانوی اردیبهشت (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Ordibehesht Lady (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، تولید سال 1376ش. بانوی اردیبهشت در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقۀ سینمای ایران جایزۀ بهترین طراحی صحنه و جایزۀ ویژۀ هیات داورانِ بهترین کارگردانی و در بخش بین‌الملل سیمرغ بلورین بهترین فیلم و جایزۀ ویژۀ هیات داورانِ بهترین فیلم را از آن خود کرد. همچنین این فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی زیادی (از جمله قاهره، روتردام، بمبئی و شیکاگو) نیز حضور داشته است. جایزۀ ویژه و جایزۀ فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم مونترآل نیز از دیگر دستاوردهای بانوی اردیبهشت بوده. نقش اصلی فیلم را مینو فرشچی بازی کرده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

فروغ کیا فیلمسازی است که سال‌ها پیش متارکه کرده و با پسرش مانی زندگی می‌کند. فروغ درصدد تهیۀ فیلمی مستند از زندگی مادران نمونه است تا بتوانند از آن میان یکی را به عنوان مادر نمونه برگزینند. فروغ به همراه مانی به دیدار تعداد زیادی از زنان و مادران نمونه می‌رود که در نبود همسر، یک تنه بار مسئولیت را بر دوش داشتند. آنها به سراغ زنان و مادران موفق و صاحب‌نام هم می‌روند، اما فروغ از انتخاب یک نمونه از این میان ناراحت است و انصراف خود را از ادامۀ کار به مافوق خود، دکتر رهبر، اعلام می‌کند. اما دکتر رهبر که با او تنها از راه صدایش در طول فیلم آشنا هستیم، این انصراف را به دلیل خستگی و عدم تصمیم‌گیری در مورد آیندۀ خودش و او می‌داند. مانی با طعنه و کنایه زدن‌های هر روزه به مادر او را از ازدواج با دکتر رهبر منع می‌کند. اما بعد از برخوردها و صحبت‌ها و کشمکش‌های بسیار سرانجام فروغ به مانی می‌فهماند که می‌خواهد هم مادر باشد و هم به دکتر رهبر جواب مثبت دهد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: رخشان بنی‌اعتماد

تهیه‌کنندگان: جهانگیر کوثری و علیرضا رئیسیان

مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان

تدوینگران: معصومه شاه‌نظری و مصطفی خرقه‌پوش

طراح صحنه و لباس: امیرحسین اثباتی

طراح چهره‌پردازی: مهری شیرازی

صدابرداری، صداگذاری و ترکیب صدا: پرویز آبنار

بازیگران: مینو فرشچی؛ مانی كسراییان؛ گلاب آدینه؛ عاطفه رضوی؛ نیره فراهانی؛ باران كوثری؛ لیدا معینی؛ شیدا فیروزی؛ رامین راستاد؛ بهناز توکلی؛ فاطمه معتمدآریا