برخورد (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Clash (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی سیروس الوند، تولید سال 1370ش. برخورد در بخش مسابقۀ سینمای ایران دهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است. نقش اصلی فیلم را احمد نجفی بازی کرده است. برخورد داستانی انسان‌دوستانه با مایه‌هایی عاشقانه دارد كه با بهره‌گیری از بازیگران خوش‌سیما تداوم سینمایی مردم‌پسند را در کارنامۀ الوند نوید می‌دهد. فیلمنامۀ اولیۀ آن را كامبوزیا پرتوی نوشته و بازنویسی آن با الوند بوده است. مشكل اصلی فیلم، فیلمنامۀ ضعیف و پرداخت‌های سطحی شخصیت‌ها و رویدادهاست. در فیلم‌های الوند، تقابل غنی و ضعیف موضوعی آشنا است؛ برخورد به‌طور مستقیم به این نكته اشاره دارد. همان‌طور که سال‌ها بعد از اکران برخورد، در برگ برنده نیز شاهد آن بودیم.

زمان فیلم: 85 دقیقه


خلاصۀ داستان

سعید، فرزند یک خانوادۀ متمول، در یک حادثۀ رانندگی باعث مرگ مردی می‌شود و می‌گریزد. پلیس از روی نشانۀ اتومبیل، پدر سعید را به اتهام قتل دستگیر می‌کند. وقتی موضوع روشن می‌گردد سعید به جای پدر روانۀ زندان می‌شود. کوشش پدر سعید برای جلب رضایت همسر و برادر مقتول بی‌نتیجه است، تا این که بیماری کلیۀ همسر مقتول موجب می‌شود که علی، پسرعموی سعید که به دخترعمویش علاقمند است، یکی از کلیه‌هایش را به زن ببخشد و ماجرا را به خوشی فیصله دهد. پس از این ماجرا برادر مقتول با همسر برادرش و علی با دخترعمویش ازدواج می‌کنند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: کامبوزیا پرتوی

تهیه‌کنندگان: تقی علیقلی‌زاده و اصغر رفیعی‌جم

مدیر فیلمبرداری: اصغر رفیعی‌جم

تدوینگر: مهدی رجائیان

آهنگساز: سوسن شاکرین

صدابردار: فرهاد ارجمندی

صداگذاری و ترکیب صدا: احمد کلانتری و امیرحسین قاسمی

طراح صحنه: اصغر رفیعی‌جم

چهره‌پردازان: لیلا مفلح و محمدحسین لطیفی

بازیگران: احمد نجفی؛ فرزانه کابلی؛ ناصر هاشمی؛ هایده حائری؛ سیروس ابراهیم‌زاده؛ پردیس افکاری؛ حسن جوهرچی؛ بهمن کریمی؛ نصرت کریمی؛ ملیحه نیکجومند