بریمور، خانواده

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بریمور، خانوادۀ (Barrymore)

بَريمور، خانواده

خانواده‌ای از بازیگران آنگلو ـ امریکایی[۱]. موریس بریمور[۲] (۱۸۴۷ـ۱۹۰۵) با نام اصلی هربرت بلایت[۳]. نخستین بازیگر این خانواده، در شهر آگرا[۴]ی هند به‌دنیا آمد. از دانشگاه کیمبریج در رشتۀ حقوق فارغ‌التحصیل شد، ولی بعد حقوق را برای کار صحنه رها کرد. پس از هنرنمایی در ولایت‌های مختلف انگلستان به امریکا رفت (۱۸۷۵) و به گروه نمایشی اوگوستین دالی[۵] پیوست، و نخستین‌بار در ملودرام دالی، زیر چراغ گاز[۶]، نقش‌آفرینی کرد. چون بازیگر خوش‌قیافه‌ای بود، در کنار بسیاری از بازیگران زن مشهور آن دوران در نقش اصلی ظاهر شد.

جورجیانا درو بریمور (۱۸۵۶ـ۱۸۹۳). همسر موریس بریمور، زادۀ فیلادلفیا. فعالیت حرفه‌ای خود را در گروه نمایشی والدینش، جان و لوئیزا لِین درو[۷]، آغاز کرد. سپس در نیویورک در گروه نمایشی دیلی[۸] به هنرنمایی پرداخت، و پس از ازدواج با موریس بریمور در کنار او به بازی در گروه نمایشی مادام موجسکا[۹] پرداخت. جورجيانا درو بريمور[۱۰] که از بزرگ‌ترین کمدین‌های روزگار خود به‌شمار می‌رفت، تحت سرپرستی فرومن‌ها[۱۱] کار می‌کرد و همراه با لارنس بارت[۱۲] و ادوین بوت[۱۳] به نقش‌آفرینی پرداخت.

لاینل بریمور[۱۴] (۱۸۷۸ـ۱۹۵۴). پسر بزرگ خانوادۀ بریمور، زادۀ فیلادلفیا. ابتدا در گروه نمایشی مادربزرگش، لوئیزا لین درو، و جان درو[۱۵]، دایی‌اش، نقش‌هایی فرعی را برعهده می‌گرفت. این بازیگر تیپ‌های بسیار محبوب، ماندگارترین نقش‌های خود را در فیلم‌هایی همچون شام ساعت هشت[۱۶] (۱۹۳۳)، این را نمی‌توانی با خودت ببری[۱۷] (۱۹۳۸)، و پانزده فیلم دکتر کیل‌دیر[۱۸] بازی کرد. در ۱۹۳۱ برای بازی در فیلم روح آزاد[۱۹] جایزۀ اُسکار[۲۰] گرفت. ایفای نقش شخصیت اسکروج[۲۱] در اجرای رادیویی سرود کریسمس[۲۲] اثر دیکنز[۲۳]، از ۱۹۳۶ طیف گسترده‌ای از شنوندگان را جذب کرد. در سالمندی با وجود فلج‌بودن و وابستگی به صندلی چرخ‌دار، به ایفای نقش‌های مختلف در رادیو پرداخت. او که به هنر و موسیقی بیش از تئاتر عشق می‌ورزید، بیش از صد قطعۀ موسیقی منتشرنشده ساخت و عضو انجمن قلم به‌دستان امریکا[۲۴] بود. لاینل بریمور رمانی هم به نام آقای کانتون‌واین: یک حکایت اخلاقی[۲۵] (۱۹۵۳) نوشت.

اِتِل بریمور (۱۸۷۹ـ۱۹۵۹). خواهر لاینل، زادۀ فیلادلفیا. فعالیت حرفه‌ای خود را زیر نظر خانواده‌اش آغاز کرد. اتل بريمور[۲۶] پس از نامزدی با هنری اروینگ[۲۷] در لندن، به نیویورک بازگشت و تحت سرپرستی فرومَن‌ها در نمایش ناخدا جینکز اهل هورس مارینز[۲۸] (۱۹۰۱) اثر کلاید فیچ[۲۹] بازی کرد و موفقیتی زود هنگام به‌دست آورد. با این‌که در ابتدا آرزو داشت تکنواز پیانو شود، در تئاتر ماندگار شد و به‌مثابۀ بازیگری متین و خونگرم شهرتی به‌دست آورد. او محبوب‌ترین نقش خود را در ذرت سبز است[۳۰] (۱۹۴۰ـ۱۹۴۲) ایفا کرد. کارش در عالم سینما محدود بود، هرچند در ۱۹۴۴ جایزۀ اسکار نقش دوم زن را برای فیلم تنها قلب بی‌کس (فقط دل‌‌تنگ)[۳۱] به‌دست آورد. در ۱۹۲۸ تماشاخانه‌ای به نام او در نیویورک گشایش یافت.

جان بَریمور (۱۸۸۲ـ۱۹۴۲). برادر کوچک‌تر لاینل و اِتِل، زادۀ فیلادلفیا. پیش از رو آوردن به صحنه، در نقاشی و کاریکاتور دستی آزمود. پس از آغاز فعالیت حرفه‌ای در ۱۹۰۳ به‌سبب چهرۀ جذاب و رفتار سرزنده و بی‌پروای خود به بت میلیون‌ها تماشاگر فیلم و نمایش تبدیل شد. بازی او در نقش هملت[۳۲] در ۱۹۲۲ مردم را مبهوت کرد. پس از ۱۹۱۲ بیشتر کار او به سینما و رادیو اختصاص یافت؛ آخرین حضور وی بر روی صحنه در ۱۹۳۹ و در نمایش فرزندان عزیز من[۳۳] بود، مضحکه‌ای دردناک دربارۀ زندگی خصوصی پرفرازونشیب خودش. چهار بار ازدواج کرد؛ شخصیت وسوسه‌انگیز او به دو تا از فرزندانش، دایانا و جان جونیور (جان درو بَریمور[۳۴])، منتقل شد، که آن‌ها نیز کار بازیگری را دنبال کردند. دایانا در ۳۸سالگی، اندکی پس از انتشار زندگی‌نامۀ خودنوشتش به‌نام خیلی زیاد خیلی زود[۳۵] (۱۹۵۸)، درگذشت. لاینل و جان بَریمور در کنار هم نمایش‌های پیتر ایبتسون[۳۶] و ژست[۳۷] را بازی کردند. سه فرزند خانوادۀ بریمور، لاینل و اِتل و جان، فقط یک‌بار در فیلم راسپوتین و امپراتریس[۳۸] (۱۹۳۲) باهم ظاهر شدند. نمایش خانوادۀ سلطنتی[۳۹] (۱۹۳۴) اثر ادنا فربر[۴۰] و جورج اس کافمن[۴۱] تا حدی برمبنای سرگذشت خانوادۀ بریمور نوشته شده است.

درو بریمور (۱۹۷۵ـ ). دختر جان بریمور پسر، بازیگر مشهور سینما و تئاتر امریکا. لاینل و اتل بریمور عمو و عمه بزرگش بودند. نخستین نقشش را در یازده‌ماهگی ایفا کرد. در هفت‌سالگی در فیلم محبوب ای ‌تی، موجود فرازمینی[۴۲] ایفای نقش کرد. ازجمله فیلم‌های اوست: اختلافات حل‌نشدنی (۱۹۸۴)، بتمن برای همیشه[۴۳] (۱۹۹۵)، فرشتگان چارلی[۴۴] (۲۰۰۰).
 


 1. Anglo-American
 2. Maurice Barrymore
 3. Herbert Blythe
 4. Agra
 5. Augustin Daly
 6. Under the Gaslight
 7. John and Louisa Lane Drew
 8. Daly’s Company
 9. Mme Modjeska
 10. Georgiana Drew Barrymore
 11. The Frohmans
 12. Lawrence Barrett
 13. Edwin Booth
 14. Lionel Barrymore
 15. John Drew
 16. Dinner at Eight
 17. You Can’t take It With You
 18. Dr. Kildare
 19. A Free Soul
 20. Academy Award
 21. Scrooge
 22. Christmas Carol
 23. Dickens
 24. American Society of Etchers
 25. Mr. Cantonwine: a Moral Tale
 26. Ethel Barrymore
 27. Henry Irving
 28. Captain Jinks of the Horse Marines
 29. Clyde Fitch
 30. The Corn is Green
 31. None But the Lonely Heart
 32. Hamlet
 33. My Dear Children
 34. John Drew Barrymore
 35. Too Much Too Soon
 36. Peter Ibbetson
 37. The Jest
 38. Rasputin and the Empress
 39. Royal Family
 40. Edna Ferber
 41. George S Kaufman
 42. E T The Extra-Terrestrial
 43. Batman Forever
 44. Charlie’s Angles