بمب؛ یک عاشقانه

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

بمب؛ یک عاشقانه Bomb: A Love Story


دومین فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی پیمان معادی. معادی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر اجتماعی را در سال 1396 با بازی خودش و لیلا حاتمی در نقش‌های اصلی تولید کرده است. در بمب یک عاشقانه با یک روایت عاشقانه در دل سال‌های جنگ طرف هستیم. روایتی که در اوج بمباران موشکی تهران اتفاق می‌افتد و دو قصه‌ی عاشقانه را به ‌صورت موازی و در عین‌ حال گره‌خورده به هم تعریف می‌کند. فیلم نخستین بار 14 بهمن 1396 با شرکت در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین دوره جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و بعد از نامزدی در 10 رشته (از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامه) توانست سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس (سارا خالدی‌زاده) و همچنین جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران را از آن خود کند. بمب یک عاشقانه از 14 آذر 1397 در سینماهای ایران به صورت گسترده اکران شده است. این فیلم در میان پرفروش‌ترین‌های سینمای سال 1397 در رتبه‌ی دوازدهم و در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران، هم‌اکنون (25 اسفند 1398) در جایگاه سی و هشتم قرار دارد. آهنگساز بمب یک عاشقانه، النی کاریندرو[۱] موزیسین یونانی است که برای بعضی از بهترین آثار تئو آنجلو پلوس[۲] نیز موسیقی ساخته است. فیلم‌نامه‌ی بمب؛ یک عاشقانه را معادی بر اساس طرحی از مانی حقیقی نوشته است.


خلاصه‌ی داستان

فیلم روایت میترا (لیلا حاتمی) و ایرج (پیمان معادی) است که چند روزی است قهر کرده‌اند و با هم صحبت نمی‌کنند. میترا و ایرج آن‌چنان در سکوت مشترکشان فرورفته‌اند که حتی زمان بمباران نیز به همراه سایر همسایه‌هایشان راهی زیرزمین و پناهگاه نمی‌شوند و چون به قول خودشان چیزی برای از دست دادن ندارند، هرکدام در گوشه‌ای پتویی به دور خود می‌پیچند و کتابی در دست می‌گیرند تا آژیر سفید شنیده شده و برق وصل شود. درحالی‌که رابطه‌ی عاشقانه‌ی این دو در آستانه‌ی فروپاشی است، در زیرزمین یک عشق پاک و معصومانه در حال شکل‌گیری است. در یکی از شب‌های بمباران یکی از همسایه‌ها خواهرش و دختر او (سمانه) را همراه خود می‌آورد که از بیم جنگ به تهران آمده‌اند و سعید، نوجوان شر و شور مدرسه‌ای که ایرج ناظم آن است، در یک نگاه دلباخته‌ی سمانه می‌شود. آژیر قرمز و خاموشی‌ها فرصتی می‌شود برای سعید که در کنار عشقش سمانه باشد، بی‌آن‌که حرفی بزند یا حتی به او نزدیک شود.


عوامل فیلم

کارگردان: پیمان معادی

تهیه‌کننده: احسان رسول‌اف؛ پیمان معادی

نویسنده: پیمان معادی

بازیگران: لیلا حاتمی؛ پیمان معادی؛ سیامک انصاری؛ حبیب رضایی؛ سیامک صفری؛ بهادر مالکی؛ رامین پورایمان؛ ارشیا عبداللهی؛ نیوشا جهانی؛ شهروز آقایی‌پور؛ معصومه قاسمی‌پور

فیلم‌بردار: محمود کلاری

تدوین: بهرام دهقان

آهنگساز: النی کارایندرو

طراح صحنه: محسن شاه‌ابراهیمی

طراح لباس: سارا خالدی

طراح چهره‌پردازی: سعید ملکان

صدابردار: ایرج شهرزادی[۱]


  1. Eleni Karaindrou
  2. Theo Angelopoulos