به سوی افتخار (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

مجموعه‌ی تلویزیونی در گونه‌ی ورزشی-اجتماعی به کارگردانی سیروس مقدم و نویسندگی سعید سلطانی. محصول سال 1377 شبکه‌ی سه سیما است که در 27 قسمت تهیه شده. به سوی افتخار از اولین برنامه‌های سیماست که به موضوع فوتبال اختصاص پیدا کرده بود. سیروس مقدم که در زمان ساخت مجموعه هنوز به کارگردان مشهوری در سیما تبدیل نشده بود در مصاحبه‌ای عنوان کرد که پس از انتخاب و نام‌گذاری شبکه‌ی سه به عنوان «شبکه‌ی ورزش و جوانان»، تولید این مجموعه در سیاست‌های مدیران شبکه قرار گرفته است. وی همچنین اشاره کرده که به دلیل مطرح شدن مسائلی چون دلالی و بازیکن‌سالاری در فضای جامعه‌ی آن زمان، او سوژه فوتبال و مسائل پشت پرده‌ی آن را برای سریالش در نظر گرفته است. این سریال هرچند به دلیل طرح مسائلی جدید و چالش برانگیز در جذب مخاطب موفق عمل کرد، اما به دلیل این که در زمره‌ی اولین تجربه‌های کارگردانی سیروس مقدم است، دارای ضعف‌هایی نیز بود. در این مجموعه برخی بازیکنان سابق فوتبال ایران چون مرحوم جواد سبزی، غلامحسین فتح آبادی و مهدی حیدری نیز حضور داشتند.

تعدادی از بازیگران سریال
تعدادی از بازیگران سریال

این سریال داستان مربی مشهوری به نام هادی خضوعی را روایت می‌کند که پس از درافتادن با مدیران فاسد تصمیم می‌گیرد هدایت تیمی را در دسته‌ی سوم به عهده گرفته و با سعی و تلاش فراوان و همدلی و همراهی بازیکنانش با این مجموعه به موفقیت برسد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: مجید اوجی

مدیر تولید: احمد کشوری

آهنگ‌ساز: امیر فرشید رحیمیان

مدیر فیلم‌برداری: روح‌الله علی

تدوینگر: فریور رضایی

صدابردار: عباس قهرمانی

چهره‌پردازان: مهرداد میرکیانی و فلورا سام

طراحی صحنه و لباس: رشید لطفی

بازیگران: داریوش ارجمند، مهدی فتحی، سیاوش طهمورث، افسر اسدی، الهام پاوه‌نژاد، اکبر عبدی، نعمت‌الله گرجی، مهری ودادیان، هایده حائری، افسانه ناصری، امین زندگانی، آتش تقی‌پور