بوهمین راپسودی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

بوهمین راپسودی (Bohemian Rhapsody)

فیلم سینمایی در گونۀ زندگینامه‌ای به کارگردانی برایان سینگر[۱] و نویسندگی آنتونی مک‌کارتن[۲] و پیتر مورگان[۳]. این فیلم دو ساعت و چهارده دقیقه‌­ای محصول مشترک کشورهای آمریکا و انگلستان است که در سال 2018 اکران شد. فیلمبرداری بوهمین راپسودی از سپتامبر ۲۰۱۷ در لندن آغاز شد. در دسامبر ۲۰۱۷، برایان سینگر به علت چندین بار غیبت و نبودن در سر صحنه و همچنین درگیر شدن با بازیگرها از پروژه اخراج شد و دکستر فلچر[۴] برای تکمیل کردن فیلم به عنوان کارگردان به پروژه پیوست. از آن‌جا که سینگر پیش از اخراج، بیش‌تر کار را جلوی دوربین برده بود، بر اساس قوانین انجمن کارگردانان آمریکا، او به عنوان کارگردان رسمی فیلم شناخته شد و نام فلچر نیز به عنوان تهیه‌کنندۀ اجرایی در تیتراژ فیلم آمد. فیلمبرداری بوهمین راپسودی در ژانویه ۲۰۱۸ به پایان رسید. فیلم حوادثی را که در طی سال‌های 1970 تا اوایل دهۀ 1990م برای فردی مرکوری[۵] و گروه کوئین[۶] رخ داد، به تصویر می‌کشد.


خلاصۀ داستان

همچنان که ذکر شد، این فیلم داستان زندگی فردی مرکوری، خوانندۀ اصلی گروه راک بریتانیایی کوئین، را روایت می­‌کند. فردی به دلیل رفتارهای خاص و غیرمتعارفش به سرعت به یکی از محبوب­‌ترین هنرمندان انگلیسی‌زبان تبدیل می­‌شود. ولی مشکلات شخصی و جاه‌طلبی‌اش سبب می­‌شود که گروه از هم بپاشد. با این وجود پس از چندی فردی که به تازگی متوجه شده به بیماری ایدز مبتلا شده موفق می­‌شود گروه را در آستانۀ کنسرت بزرگی در سال 1985 دور هم جمع کند.


برخی از جوایز و افتخارات

بوهمین راپسودی در نود و یکمین مراسم سالانۀ اسکار موفق شد در پنج رشته (از جمله بهترین فیلم) نامزد دریافت جایزه شود و نهایتاً چهار جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول مرد، تدوین، ترکیب صدا و تدوین صدا را از آن خود کند. این فیلم همچنین جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین ترکیب صدا را از مراسم آکادمی فیلم بریتانیا در سال 2018 از آن خود کرد. بوهمین راپسودی در هفتاد و ششمین مراسم گلدن گلوب نیز جوایز بهترین فیلم درام و بهترین بازیگر مرد فیلم درام را به دست آورد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: گراهام کینگ[۷]

مدیر تولید: پرشانت شاران[۸]

آهنگسازان: جان وارهورتس[۹] و پل مسی[۱۰]

مدیر فیلمبرداری: نیوتن تامس سیگل[۱۱]

تدوینگر: جان آتمن[۱۲]

طراح تولید: آرن هی[۱۳]

طراح صحنه: سارا وایت[۱۴]

طراح لباس: جولیان دی[۱۵]

بازیگران:  رامی ملک[۱۶] (بازیگر شخصیت اصلی/ فردی مرکوری)، لوسی بوینتن[۱۷]، گوئیلیم لی[۱۸]، بن هاردی[۱۹]، الن لیچ[۲۰]، تام هالندر[۲۱]، مایک میرز[۲۲]، منکا دس[۲۳]، تیم پلستر[۲۴]
 1. Bryan Singer
 2. Anthony McCarten
 3. Peter Morgan
 4. Dexter Fletcher
 5. Freddie Mercury
 6. Queen
 7. Graham King
 8. Prashant Sharan
 9. John Warhurts
 10. Paul Massey
 11. Newton Thomas Sigel
 12. John Ottman
 13. Aaron Haye
 14. Sarah White
 15. Julian Day
 16. Rami Malek
 17. Lucy Boynton
 18. Gwilym Lee
 19. Ben Hardy
 20. Allen Leech
 21. Tom Hollander
 22. Mike Myers
 23. Meneka Das
 24. Tim Pelster