بچه های آسمان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

بچه‌های آسمان Children of Heaven

از تصاویر پشت صحنه‌ی فیلم
از تصاویر پشت صحنه‌ی فیلم


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی مجید مجیدی. مجیدی به عنوان نویسنده و کارگردان این فیلم را در سال 1375 تولید کرده است. بچه‌های آسمان اولین فیلم ایرانی است که به عنوان پنج نامزد نهایی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان در سال ۱۹۹۸ انتخاب شد. فیلم در پانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فجر به نمایش درآمد و از سال بعد (1998م) نیز در کشورهایی چون آمریکا، برزیل، هنگ کنگ، ژاپن، استرالیا، سنگاپور، لهستان، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، هلند، مکزیک، نروژ، مالزی، فرانسه، بلژیک، یونان و کره جنوبی اکران شد.


خلاصه‌ی داستان[۱]

علی كفش‌های خواهرش را بعد از گرفتن از كفاشی گم می‌كند. زهرا كفش دیگری ندارد و پدر هم توانایی خرید كفش نو را به این زودی ندارد. پس قرار می‌شود صبح‌ها زهرا كتانی علی را بپوشد و ظهر علی با كتانی به مدرسه برود و برای این كه علی به موقع به مدرسه برسد زهرا تمام مسیر تا خانه را می‌دود، اما علی باز هم دیر به مدرسه می‌رسد و به وسیله‌ی ناظم توبیخ می‌شود. علی تصمیم می‌گیرد برای تهیه‌ی كفش خواهرش، در مسابقه‌ای كه بین چند مدرسه انجام می‌شود شركت كند و جایزه‌ی نفر سوم را كه یك جفت كفش ورزشی است ببرد. روز مسابقه علی نفر اول می‌شود و لباس گرمكن جایزه می‌گیرد و ناراحت به خانه باز می‌گردد. ولیكن همان روز پدرشان با دو جفت كفش برای زهرا و علی به خانه می‌رود.


برخی از جوایز

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ورشو ۱۹۹۹؛ نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان ۱۹۹۸؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره‌ی فیلم فجر 1375؛ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره‌ی فیلم فجر 1375؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه‌ی جشنواره‌‌ی فیلم فجر 1375؛ سیمرغ بلورین بهترین تدوین جشنواره فیلم فجر 1375؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران جشن خانه‌ی سینما 1375.


عوامل فیلم

کارگردان: مجید مجیدی

نویسنده: مجید مجیدی

بازیگران: رضا ناجی، میر فرخ هاشمیان، بهاره صدیقی، نفیسه جعفر محمدی، فرشته سرابندی، کمال میرکریمی، بهزاد رفیعی

مدیر فیلم‌برداری: پرویز ملک‌زاده

تدوین: حسن حسن‌دوست

موسیقی: کیوان جهانشاهی