ترش و شیرین (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه طنز تلویزیونی به کارگردانی رضا عطاران و نویسندگی سروش صحت و محمدرضا آرین. این مجموعه در نوروز سال 1386 برای اولین بار از شبکه‌ی سه سیما بر روی آنتن رفت و تاکنون بارها از شبکه‌های مختلف سیما بازپخش شده است.


خلاصه‌ی داستان

ترش و شیرین روایت زندگی یک زن سرپرست خانوار، به نام نصرت‌خانم، است که پس از فوت همسرش به تنهایی و به سختی خانواده‌اش را از راه فروش ترشی اداره می‌کند. نصرت‌خانم که اجاره‌نشین است پس از جواب شدن از طرف صاحبخانه‌اش مجبور به تخلیه‌ی منزلش می‌شود. وی در راه پیدا کردن خانه با مردی به نام جهان که تاجر فرش است آشنا شده و این آشنایی سرانجام با وجود مخالفت فرزندان به ازدواج این دو می‌انجامد. پس از این ازدواج خانواده‌ی نصرت‌خانم به منزل جهان نقل مکان می‌کنند که تقابل این دو خانواده لحظات طنز مجموعه را به‌وجود می‌آورد. در ادامه فرش‌های جهان به سرقت می‌رود، ولی با کمک تمامی اعضای خانواده پیدا می‌شوند که این امر سبب آشتی فرزندان نصرت‌خانم و جهان با یکدیگر می‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

مدیر فیلم‌برداری: مرتضی ندرلو

آهنگ‌ساز: حمیدرضا صدری

تدوینگران: خشایار موحدیان و سودابه سعیدنیا

طراحی چهره‌پردازی: مهری شیرازی

طراحی صحنه و لباس: حسین عالی‌نژاد

مدیر تولید: اصلان مرتضایی

تهیه‌کنندگان: ایرج محمدی و مهران مهام

بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران، رضا شفیعی‌جم، باقر صحراوردی، آناهیتا نعمتی، احمد پورمخبر، شهره سلطانی، عباس محجوب، ابراهیم شجاعی، پرستو مقدم، مختار ثائقی، آناهیتا افشار، مجید صالحی، خشایار راد