جای امن (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 07:46, 13 September 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
صحنه‌ای از فیلم
صحنه‌ای از فیلم

safe place (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مجتبی راعی، تولید سال 1372ش و در گونه‌ی سیاسی- جنایی. جای امن در بخش مسابقه‌ی سینمای ایران دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است.

مدت فیلم: 83 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

سعید برای فیلم‌برداری از تظاهرات هفده شهریور 1357 به میدان ژاله می‌رود. همسرش فاطمه با یكی از بستگانش به نام مریم در تظاهرات شركت دارند. پس از درگیری و تیراندازی، سعید زخمی می‌شود و دوربینش را به فاطمه می‌سپارد. ثابت‌پور، مأمور ساواك، كه شاهد ماجراست  برای به دست آوردن دوربین فاطمه را تعقیب می‌كند، اما او به خانه‌ای پناه می‌برد و دوربین را در آن‌جا امانت می‌گذارد. به ثابت‌پور دستور داده می‌شود كه همچنان پی‌گیر ماجرا باشد و فیلم تظاهرات و كشتار را ضبط كند. سعید در بیمارستان فوت می‌كند و ثابت‌پور نیز كه جست‌وجوهایش در بیمارستان بی‌نتیجه مانده است به بهشت زهرا می‌رود. فاطمه و دوستش مریم كه شوهرش را در مبارزه‌ی ضد حكومتی از دست داده، دوربین را پس می‌گیرند. ثابت‌پور به دلیل ناتوانی در انجام وظیفه خلع مقام می‌شود، اما با گزارش یكی از مأموران به فاطمه و مریم می‌رسد. او مریم را غافلگیر می‌كند و با شلیك چند گلوله وی را از پا درمی‌آورد و سرانجام فاطمه نیز ثابت‌پور را به قتل می‌رساند.


عوامل تولید

کارگردان: مجتبی راعی

نویسنده: جابر قاسمعلی

تهیه‌کننده: بنیاد سینمایی فارابی؛ شرکت شاهد

مدیر تولید: سیدمسعود اطیابی

مدیر فیلم‌برداری: حسن علیمردانی

تدوینگر: مجتبی راعی

آهنگساز: کامبیز روشن‌روان

صداگذاری و ترکیب صدا: حسن زاهدی

طراح صحنه و لباس: محمدحسین لطیفی

طراح چهره‌پردازی: محمدحسین لطیفی

جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین

بازیگران: محمود پاک‌نیت؛ حسن جوهرچی؛ حسین یاری؛ زهره صفوی؛ ملیحه نظری؛ صدیقه کیانفر؛ عباس وفایی؛ عیسی صفایی؛ مهرداد خوشبخت؛ سید جلال طباطبایی؛ محمد حاج‌حسینی؛ حسن زارعی