حیوان شب‌زی (2016)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search

حیوان شب‌زی (Nocturnal Animal)

پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم سینمایی در گونه‌های دلهره‌آور و تریلر روان‌شناختی به کارگردانی و نویسندگی تام فورد[۱] بر اساس رمانی از آستین رایت[۲]، با عنوان تونی و سوزان[۳]. این فیلم یک‌ساعت و پنجاه و پنج دقیقه‌ای محصول سال 2016 آمریکاست.


خلاصۀ داستان

داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که سوزان[۴] که صاحب گالری هنری معتبری است کتابی را از همسر سابقش که سال‌ها پیش وی را ترک کرده، دریافت می‌کند. داستان کتاب دربارۀ مردی است که در هنگام مسافرت با خانواده‌اش با چند خلافکار مواجه شده که جان خانواده‌اش را تهدید می‌کنند. همزمان فیلم داستان زندگی سوزان را روایت می‌کند که اگرچه به ظاهر فردی موفق است، در زندگی شخصی‌اش به‌شدت تنهاست و همسرش به وی خیانت می‌کند.


برخی از جوایز و افتخارات

حیوان شب‌زی در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول (جیک جیلنهال) و مکمل مرد (آرون تایلر-جانسون)، فیلمنامه، فیلمبرداری، طراحی صحنه، موسیقی و چهره‌پردازی، در مراسم اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (مایکل شنون) و در مراسم گلدن گلوب نیز برای کارگردانی، فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد دریافت جایزه بود که نهایتاً در جشنوارۀ آخر جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای آرون تایلر-جانسون به ارمغان آورد. فیلم برای داستان جذاب و پیچیده و بازی بازیگرانش (به‌خصوص آرون تایلر-جانسون) با تحسین اغلب منتقدان مواجه شد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: تام فورد و رابرت سالرنو[۵]

مدیر فیلمبرداری: شیموس مک‌گاروی[۶]

آهنگساز: آبل کورژنیوفسکی[۷]

تدوینگر: جوان سوبل[۸]

طراح صحنه: مگ اوریست[۹]

طراح لباس: آریان فیلیپس[۱۰]

بازیگران: جیک جیلنهال[۱۱]، امی آدامز[۱۲]، آرون تایلر-جانسون[۱۳]، مایکل شنون[۱۴]، الی بامبر[۱۵]، آیلا فیشر[۱۶]، آرمی همر[۱۷]، کارل گلاسمن[۱۸]، مایکل شین[۱۹]، لورا لینی[۲۰] 1. Tom Ford
 2. Austin Wright
 3. Tony and Susan
 4. Susan
 5. Robert Salerno
 6. Seamus McGarvey
 7. Abel korzeniowski
 8. Joan Sobel
 9. Meg Everist
 10. Arianne Phillips
 11. Jake Gyllenhaal
 12. Amy Adams
 13. Aaron Taylor-Johnson
 14. Michael Shannon
 15. Ellie Bamber
 16. Isla Fisher
 17. Armie Hammer
 18. Karl Glusman
 19. Michael Sheen
 20. Laura Linney