خانه پدری

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

خانه‌ی پدری Paternal House (movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی کیانوش عیاری. عیاری به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر اجتماعی را در سال 1389 تولید کرده است. خانه‌ی پدری پس از سه سال توقیف نخستین بار در روزهای چهارم و پنجم دی ۱۳۹۳ در پردیس سینمایی کوروش به نمایش درآمد، اما پس از آن اکران فیلم متوقف شد. همچنین در بخش خارج از مسابقه‌ی سی و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر اکران شد و مورد تحسین اکثر منتقدان سینمایی قرار گرفت. خانه‌ی پدری پس از چندبار توقیف نهایتا از 22 آبان 1398 به صورت گسترده اکران شده است. عیاری در این فیلم با روایت زندگی یک خانواده در یک خانه‌ی قدیمی، ضمن چند اپیزود تغییر جایگاه تاریخی زن را از سال 1308 تا 1398 مورد بررسی قرار داده است. در خانه‌ی پدری ناصر هاشمی (نقش جوانی) و مهدی هاشمی (نقش میانسالی) کاراکتر اصلی را، که روایت زندگی‌اش از پانزده تا هشتاد سالگی به تصویر کشیده شده، بازی می‌کنند.


خلاصه‌ی داستان

پدری (مهران رجبی) همراه پسر نوجوانش، محتشم، دختر جوانش را کشته و در خانه دفن می‌کند. فیلم روایت ظلم خانواده در طول سال‌ها و مقاطع مختلف به دختران و زنان است که باعث خودکشی یکی از دختران، مرگ مادر خانواده و بدبختی یکی دیگر از دختران می‌شود. در تمام این سال‌ها همه‌ی اعضای خانواده از محل دفن دختر در عمارت قدیمی مطلع هستند اما سکوت می‌کنند. در نهایت پس از گذشت بیش‌تر از 70 سال از ماجرا استخوان‌های دختر در حالی که عمارت در آستانه فروپاشی است، از مدفنش بیرون آورده می‌شود.


عوامل فیلم

کارگردان: کیانوش عیاری

تهیه‌کننده: کیانوش عیاری

نویسنده: کیانوش عیاری

بازیگران: مهدی هاشمی؛ شهاب حسینی؛ مهران رجبی؛ نازنین فراهانی؛ ناصر هاشمی؛ مینا ساداتی؛ معصومه بافنده؛ مژده همرنگ؛ حسین فلاح

موسیقی: بهزاد عبدی

فیلم‌بردار: داریوش عیاری

تدوین: کیانوش عیاریcinema-theatre