خداحافظی طولانی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:24, 31 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

The Long Goodbye (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی فرزاد مؤتمن، تولید سال 1393ش. خداحافظی طولانی در بخش مسابقۀ سینمای ایران سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته و در این جشنواره دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه و سیمرغ بلورین رشته‌های بهترین طراحی لباس و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد (سعید آقاخانی) را از آن خود کرده است. همچنین این فیلم در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (میترا حجار) نیز نامزد دریافت جایزه بوده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

یحیی به اتهام قطع کردن دستگاه تنفس همسرش (ماهرو) در دوران کما و قتل او یکسال در زندان بوده، اما به دلیل نبودن مدرک از زندان آزاد شده است. خود او معتقد است که همسرش چنین چیزی را خواسته است. همین موضوع کدورت و کینه‌ای را بین یحیی و خانوادۀ ماهرو به وجود آورده و برادر ماهرو مدام در پی گرفتن انتقام از اوست. پرسه زدن‌های کینه‌توزانۀ برادر ماهرو در پیرامون زندگی یحیی تا پلان پایانی فیلم ادامه دارد. یحیی دلبستۀ دختری شده که به تازگی به کارخانۀ ریسندگی آمده و با او ازدواج می‌کند؛ اما روح ماهرو همچنان با آنهاست.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: اصغر عبداللهی

تهیه‌کنندگان: علی حضرتی و فرزاد مؤتمن

مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری

تدوینگر: ژیلا ایپکچی      

طراح صحنه و لباس: جهانگیر میرزاجانی

طراح چهره‌پردازی: میشا جودت

آهنگساز: ایمان وزیری

صدابردار: امیر نوبخت حقیقی

صداگذاری و ترکیب صدا: ایرج شهزادی

بازیگران: سعید آقاخانی؛ نقی سیف جمالی؛ میترا حجار؛ علی میلانی؛ ندا قاسمی؛ ابراهیم اشرفی؛ محمدباقر صفانور؛ سهی‌بانو ذوالقدر؛ اكبر مددی مهر؛ نادر فلاح؛ ساره بیات